Преминете към основното съдържание

Моят гид за Мароко: Хотели, ресторанти, забележителности

Всички факти преди да резервирате билети за зимна ваканция край басейна

Някои мечтаят за лукса на Близкият изток, други - за необятните възможности за забавления на Голямата ябълка, трети пък предпочитат да преоткрият джунглите на Азия. Моят любим континент за екзотични пътешествия и междукултурни сблъсъци е Африка. Огромна част от листа ми с места, които искам да посетя, се подвизава именно на тяхна територия - Египет, Кения, Етиопия, Мадагаскар... Но когато времето ми за ваканция е лимитирано, мароканският град Маракеш се е доказал по мой опит като безопасна, лесно достъпна и винаги интересна опция. 

Маракеш е активен, своенравен, хаотичен, шумен, космополитен град за Северна Африка, който постига добър баланс между познатото и непознатото и който сякаш никога не спи. Като европеец, говорещ английски или още по-добре - френски, тук няма да се почувствате напълно безсилен турист, а като българин търговските практики и манталитета на местните няма да ви изненадат твърде много. Дори напротив, тук е мястото да упражните своите умения по "уличен пазарлък" и да надуете клаксона на колата, ако някой ви засече. Което обезателно ще се случва на всеки втори метър. Маракеш има добре устроено летище и инфраструктура към останалите градове в Мароко и дори Сахара, което го прави и добра начална точка за обиколка на страната. Казабланка е на по-малко от 3 часа с кола, както и столицата Рабат и красивият крайбрежен град Есаоура. Но дори и да сте настроени повече за забележителности, храна и шопинг, в Маракеш няма да останете отегчени. Ето и моят гид за града, който ще ви зарадва с отлични температури за ваканция през зимата.

Настаняване

Извън стария заобиколен от стени град ("медина"), Мароко расте с бързи темпове - европейската част (Гюелиз) предлага познати магазини като Zara и Mango, ресторанти с менюта на английски и малкото хотели, които предлагат алкохолни напитки на бара. Ако предпочитате познати комфорти на разположение, това е добра опция за първо посещение. Ако сте авантюристи, искате да опитате автентичен марокански дом, без да правите компромис с чистотата и обслужването, или сте с по-стегнат бюджет, задължително се настанете в риад. Повечето от тях са в медината, което означава бърз достъп до почти всички забележителности, и са също толкова красиви и поддържани, колкото х-звездните хотели. Единствените разлики са местоположението и размерът - повечето риади имат много малко на брой стаи. Аз останах изключително доволна от нашия избор: стаята имаше собствена тераса, закуската беше прекрасна, а персоналът - винаги на линия. 

Riad Eden

Други също толкова красиви и достъпни риади:

 

Dar Palmyra 

Riad Dar Ourika 

Riad Amina 

Riad Swaka  

Riad Chorfa 

 

(Малък трик: ако резервирате хотел в Booking.com чрез ТОЗИ линк, получавате отстъпка от €15) 

 

Хранене

Когато термометърът показва 43 градуса, на малко от нас им е до храна. Ето защо е добра идея да се подсигурите с обилна закуска сутрин, течности и кафе през деня и стабилна късна вечеря. Когато стане въпрос за храна, в никакъв случай не си губете времето с италиански и други познати кухни - тези ресторанти са очебийни туристически капани и качеството на храна е ниско, за разлика от цените. Вместо това опитайте местни национални ястия като тажине (месо и зеленчуци в нещо много подобно на гювече), кус-кус, супа харира и разнообразието от марокански салати. А през деня опитайте маслини от пазара (моите любими са в чили прах) и фурми (чудесен източник на естествена захар). Кафето с мляко се нарича нус-нус и е еквивалентът на италианското еспресо. 

 

Изпробвани и одобрени места за храна и напитки:

 

La Famille (модерна мароканска кухня)
Le Jardin Restaurant и Le Jardin (отделни места, и двете страхотни)

Roti D'Or 

Nomad
Café Des Épices (чудесна гледка)
Dar Cherifa
Atay Cafe
I limoni

 

Забележителности

Освен популярния музей на Ив Сен Лоран (моето посещение там описах в ТОЗИ блог пост), задължително намерете време да посетите два палата (руините на El Badi и съвременния палат Bahia) и джамията Ben Yousef с прилежащия й университет. Музеят на Маракеш и фолклорният музей Dar Si Said също биха били интересни на тези, които искат да научат повече за историята и културата на местността.

El Badi 

 

Bahia


Най-вече не се страхувайте да оставите картите в хотела и да се загубите в тесните и абсолютно нелогично разположени улици на менарата. Нито карта, нито Google Maps ще ви помогнат да се ориентирате, затова се насладете на хаоса и следвайте интуицията си за опасни ситуации и места. Опитайте прясно направено смути за жълти стотинки, спазарете се за шапка с помпони и ако сте наистина смели, опитайте телешка глава на скара (или както един местен я нарече: мароканско KFC).

 

Няколко последни съвета, които можете да приложите при посещение на всяка страна в Северна Африка

1. Покажете уважение към местната култура. Маракеш е вероятно най-европейският град в страната и местните са свикнали с туристите (и са открили множество начини да изкарват пари от тях). Въпреки това опитайте се да се слеете с тълпата и да си спестите подвиквания, ако сте жена, като оставите късите панталонки и потниците за българското Черноморие. В действителност, покривайки рамената и краката си, ще се предпазите от слънцето и неприятни изгаряния. Спестете си и търсенето на заведение с алкохолни напитки - със сигурност може да издържите седмица без коктейли. 

2. Не приемайте съвети за посоката, освен ако не се чувствате наистина загубени. Много местни ще се опитат да ви привлекат вниманието с обещания да ви заведат до това, което търсите - но бъдете внимателни. В 9 от 10 случая те ще поискат възнаграждение накрая, а и може да ви объркат още повече, за да предизвикат чувство за безнадежност у вас и да увеличат наградата си. Това е нелегално в Мароко, законите позволяват само на лицензирани тур гидове да асистират на туристи. Следвайте потока хора, за да стигнете до главна артерия в стария град, и ако наистина имате нужда от помощ, попитайте собственик на магазин. 

3. Показаната цена на артикул на пазара винаги е само начална точка за пазарлък. Имайте предвид, че цената за туристи е тройно и четворно увеличена, така че не се страхувайте да отправяте оферти и да се опитате да я свалите с добър тон и усмивка.

4. Избягвайте "цирковите животни" на главния площад - маймуни, змии и коне впрегнати в каляски - те са изключително зле хранени и не трябва да окуражаваме този вид бизнес.

5. Винаги се съгласявайте на цената за такси, преди да се качите. И отново, не се страхувайте да я свалите значително. 

6. Лесни за научаване фрази и думи на арабски ще ви донесат много усмивки от отсрещната страна. "Благодаря", "Не", "Да", "Довиждане" и "Извинете" биха ви били наистина полезни. Например много от заведенията на главния площад на медината имат "промоутъри", много подобно на баровете и дискотеките в Слънчев бряг. Едно семпло "La, shukran" ("Не, благодаря") ще ги откаже много по-бързо от "No, thank you".

messages.loading
Горе
ELLEworldtwitter-logo-silhouettepinterestinstagram envelopeyoutubemenuclose chatalarmexclamation-signwarninglocked-padlockfavorite-heart-buttonmagnifying-glassdown-arrowuser