Преминете към основното съдържание

Да ексфолираме или не: това е въпросът

Всичко, което трябва да знаете за ексфолирането на кожата
© Thinkstock

От векове се е смятало, че здравата кожа е тази, върху която няма мъртви клетки и редовно се „сменя“, т.е. ексфолира. Този ритуал може да се извършва с помощта на много козметични продукти с абразивни частици, с гомаж, който се сваля под формата на тънка еластична ципа, или с помощта на кремове със специални съставки. Пилинг, ексфолиация, шлифоване, ексфолиране – необходими ли са тези процедури за кожата ни или само се заблуждаваме?

Епидермисът е външният слой на кожата, чийто клетки се зараждат в базовия слой на кожата, който го отделя от дермата. Тези клетки постепенно мигрират на повърхността и умират. Обикновено здравата кожа се обновява напълно за 30 дни.

Кератоцините, най-разпространените клетки в епидермиса, имат защитна функция. Мъртвите кератоцини се акумулират в кожата, като се укрепват с помощта на т. нар. междуклетъчен цимент, състоящ се от липиди (мазнни) – ето защо те не се отделят от кожата по-рано от необходимото.

Как разбираме, че кератоцините са вече мъртви?

Под микроскоп се вижда, когато клетката няма ядро. Но как ексфолиантът познава, че кератоцинът е мъртъв? Никак! Затова с помощта на ексфолирането ние отделяме както мъртви, така и живи клетки, както и всички типове микроструктури, които живеят по кожата ни. Ето защо при редовна ексфолиация ние всъщност безразборно премахваме клетки, микрофлора и микрофауна и други елементи, които позволяват на кожата ни да бъде здрава.

Механична ексфолиация

Процедурата се извършва с помощта на козметика, съдържаща фини абразивни частици или с помощта на ръкавици от конски косъм, гъби, четки и други помощни средства. Козметичните средства могат да съдържат частици от полиетилен, пемза, кафе, раздробени костилки на плодове като кайсия и праскова, семена от ягода, черупки от бадеми или лешници и дори части от бобови растения. За да се създаде екзотичният привкус, се добавя различна сол, захар от захарна тръстика и други интересни съставки.

Химическа ексфолиация

Този вид ексфолиация се нарича пилинг. Средствата, с които се извършва съдържат алфахидрокси киселина като активен компонент. Кремовете на основата на млечната киселина овлажняват епидермиса и спомагат за отстраняването на епителя, като разлагат „цимента“ между мъртвите клетки. В такива кремове концентрацията на активното вещество е между 2 и 10%.

Алфахидроксикиселината се изпозлва в козметиката от 90-те години и също облекчава процесът на отлющване, като размеква „цимента“. В концентрация от 10 – 12 % тя се изпозлва точно като ексфолиант.Към алфахидрокси киселините се причислява и гликоловата киселина (от захарна тръстика или от слуз на охлюв), млечната, ябълковата и лимонената.

Гомаж

© Thinkstock

За гомаж на кожата (обикновено на лицето) се нанася козметичен продукт, който след известно време изсъхва. Отстранява се внимателно, сякаш се премахва най-горния слой на кожата, като заедно с него се отделят и всички мъртви клетки на кожата. Друг метод за гомаж е масажирането на кожата с тънки нишки от субстанцията и отстраняването им, също внимателно. Този метод бе на пика на популярността си преди няколко години, след което отстъпи място на химическия пилинг.

Ефект и рискове

Вероятно сте забелязали, че след пилинг или ексфолиация кожата ви е толкова гладка и мека, че не можете да спрете да я пипате – копринено усещане. Но ако кожата се обновява естествено на всеки 30 дни, какъв е смисълът да премахваме мъртвите клетки на всеки две седмици или дори всяка седмица, като по този начин не й позволяваме да се възстанови напълно? Разбира се, има рискове:

Първо, отстраняването на защитния рогов слой на кожата я прави по-податлива на UV-лъчите.

Второ, отстраняването на хидролипидния филм прави кожата по-чувствителна към външни фактори, като може да предизвика и непоносимост към козметика.

Трето, промяната на микрофлората намалява защитната бариера срещу вредните микроорганизми.

И така: ексфолиант или пилинг?

Оказва се, че ексфолиантите имт повече недостатъци, отколкото качества. Те не дават шанс на кожата да се обнови напълно. В условията на съвременната култура на ежедневна хигиена не е необходимо да се отстранява повърхностния слой на кожата, за да бъде качествено нейното почистване.

Безспорно е едно: след ексфолиация кожата е гладка и нежна.Но това всъщност не е чак толкова полезно, колкото си мислим. И въпреки, че секторът на ексфолианти и пилинги в козметичната индустрия да е доста развит, възможно е повече внимание да обръщаме на кремовете, съдържащи неголямо количество алфахидроксикиселини. Те се грижат поделикатно за кожата, като й помагат да остане хидратирана за по-дълго време и премахват само мъртвите клетки. Разбира се, моментален ефект не може да очакваме, а кожата няма да стане веднага гладка и корпинено мека. Но продължителното изпозлване на тези продукти ще гарантира на кожата здраве и красота без негативни последствия. Но ако държите да позлвате ексфолианти и пилинги, избирайте такива с максимално фини абразивни частици и деликатна концентрация на киселини.

messages.loading
Горе
ELLEworldtwitter-logo-silhouettepinterestinstagram envelopeyoutubemenuclose chatalarmexclamation-signwarninglocked-padlockfavorite-heart-buttonmagnifying-glassdown-arrowuser