Преминете към основното съдържание

Голямата любов между... приятелки

Казват, че женското приятелство днес може да замени два брака
Вечната тема за женското приятелство.
Вечната тема за женското приятелство. © iStock

От списание ELLE България

Какво е по-хубаво дори от любовта? Женското приятелство! Днес то може да замени дори брака. Или поне да му помогне да бъде по-успешен...

Чували сте за нея, а ако сте имали късмет, сте я и изживявали – голямата любов между приятелки. Без секс, но с много близост. Известни дрийм тиймове, като Сандра Бълок и Мелиса Маккарти, Тейлър Суифт и Ема Стоун, Гуинет Полтроу и нейната треньорка Трейси Андерсън, Рита Ора и Кара Делевайн, Кийра Найтли и Сиена Милър, допринесоха за публичното й демонстриране (дори и при поводи, когато сме отчаквали от тези знаменитости да се появят с мъж под ръка). „Най-накрая намерих жената, за която бих се оженила“, заяви например комедийната актриса Ейми Поулър за колежката си Тина Фей, с която за трета година води церемонията по връчването на наградите „Златен глобус“. Не бъркайте това обяснение с признание за еротични отношения. Просто такъв е духът на времето, в което най-добрата приятелка е по-добра от брачния партньор. И действително, тя може да го замени в безброй отношения!

Вместо халки

Както пишеше на онези детски бижута с разделящите се на две сърца: „Приятелки завинаги“. Оказва се, че в размяната на тези половинки има много повече смисъл от размяната на сватбените халки. 85% от хората смятат добрите приятели за особено важни, сочи немско проучване, дори за по-важни от успешната връзка (тя е със същата важност за 75%). Защо се учудвате? Та един средностатистически брак трае малко повече от 14 години, докато едно приятелство – средно към 24 години (т.е. надеждността му е почти двойно по-голяма). Според друго проучване – сред сингълите във Великобритания, 45% от нас търсят емоционална подкрепа по-често от приятели, отколкото в семейството, а поне един на четири души би помолил за помощ най-напред приятел, вместо половинката си, ако се нуждае спешно от пари (мъжете са по-склонни да постъпят така – 31%, за разлика от жените – 23%). И още: безброй медицински и психологически проучвания потвърждават, че който има добри приятели е по-здрав, по-щастлив и уверен в себе си. Самото присъствие дори и на един приятел в живота ни намалява значително нивото на стресовите хормони. А добре знаем, че същото въздействие невинаги е характерно за брачния партньор, дори напротив.

По женски

Женските приятелства обаче се различават от тези между мъжете и то – още от детството. Момичетата имат малко, но много близки приятелки, докато момчетата се движат на групички. Експеримент на психоложката Джойс Бененсон от Колежа „Емануел“ в Бостън показва, че момичетата в ученическа възраст са по-склонни да решават домашните си по двойки, а не в занималнята в голяма група. Сега те имат повече възможности отвсякога да демонстрират тази близост. Защото докато при по-ранните поколения жени приятелството при нежния пол е било прекъсвано или е минавало на втори план в момента, в който се появи съпруг на хоризонта, то днес жените имат повече амбиции. За образование, кариера, забавления. А също и повече време за търсене на идеалния мъж. Все формиращ опит, който да се споделя с приятелки.

Любов с разбиране

И не само това. При споделянето жените изпълняват важни функции една за друга. Такива, които могат да поемат само много близките членове на семейството – като брачния партньор например. Те утоляват нашата нужда от утвърждаване, обмен, близост, подкрепят ни и ни окуражават, знаят понякога по-добре от нас самите кое е добре за нас и по всяко време са на разположение.

Тоест, днес приятелките са много повече от онова, което мъжете обикновено разбират като приятелство. Женското такова може да бъде описано като любов с разбиране. Като оптимално партньорство. Без частта със секса и децата, разбира се. Което са си два добри аргумента да продължаваме да се обвързваме с мъже, все пак. Само че без да детронираме повече приятелките си. И ето тук е новото: вместо да трае до брака, дамското приятелство е с нас и през това изпитание.

Сродна душа

Което се отразява добре и на връзката. Тя ще оцелее по-дълго, ако не я натоварваме наведнъж с всичките си очаквания за комуникация, поддържане на забавлението, грижа, нужда, подкрепа. Затова и най-умно ще е мъжът да не се конкурира с най-добрата приятелка. Което ще рече: да не критикува дългите ни телефонни разговори, шопинг турове или ваканции по женски. И в никакъв случай да не се оплаква, ако жената помоли за съвет най-близката си приятелка вместо него. Или, както казва Мередит Грей на Кристина в „Анатомията на Грей: „Дерек е любовта на живота ми, но ти си моята сродна душа.“ Отношенията между двете са сред най-великите приятелства в историята на телевизията и според феновете на поредицата – единствената истинска връзка в лекарския сериал. Освен сродна душа приятелките все по-често са и условие за нашата независимост. Грижат се именно за това, да не изгубваме индивидуалността си при сливането в брака.

Очакванията

Противно на очакванията, физическото привличане не е единствената разлика между романтиката и приятелството. Друга важна такава са очакванията. Понякога имаме по-високи стандарти спрямо приятелите, а в дългосрочен план изискваме постоянна подкрепа и отдаденост от половинката – на нива, които не поставяме пред други близки хора. „Приятелството винаги е било най-достъпният вид отношения – особено в сравнение с любовта. То осигурява буфер в играта на емоции, дистанция, която прави риска от интимност поносим, пространство, което позволява на другия човек да остане безопасно друг“, казва известният блогър и коментатор Андрю Съливан. Скоро след смъртта на свой приятел Съливан се заема да изследва природата на приятелството. В своята книга „Неуловимата любов: бележки за приятелство, секс и оцеляване“ той твърди, че приятелството е много по-голям дар от любовта. То дава това, което тя е обещала, но се е провалила да достави. „Базирано е на познание, любовта – само на надежда. Можеш да обичаш някого повече отколкото го познаваш, но колкото повече познаваш приятел, толкова повече той ти става такъв.“

Равенство vs. зависимост

От гледна точка на семейното право пък, законът се фокусира върху брака и игнорира приятелските отношения. Което ни кара да приоритизираме домашните си задължения. Ако искаме държавата да припознае взаимодействията ни с други възрастни, трябва да встъпим в брак или в романтично съжителство на съвместни начала, което е копие на брака. В тези отношения се очаква да има много грижа, приятелството – напротив – не изисква непременно същата грижа, отчасти защото не е приемано като нещо ексклузивно и отчасти защото в основите му стоят равенството и автономността от нормите на домашната зависимост.

Въпрос на контрол

Че любовта е свързана с контрол и загуба на контрол, смята и Андрю Съливан. „При нея даваме себе си на другия. Губим контрол, позволявайки на отсрещната страна да докосне най-съкровените кътчета на душата ни, с риск да бъдем наранени. Условие за приятелство пък е отказът от контрол върху другия. В него ни привлича не нуждата, а правото на избор. Ако любовта е блаженството на изначалната не-свобода, приятелството е наслада на човешката автономия. Опита ли приятел да ни контролира, приятелството изчезва. А любовта започва едва когато влюбеният потърси притежание.“ Има цена за това, разбира се. Приятелството никога няма да ни даде каквото могат да ни дадат онези, в които се влюбваме. Но ще ни даде нещо по-надеждно и по-малко болезнено, със сигурност – искреност, която не наранява, и критицизъм, който не означава отхвърляне. Да, приятелките не обещават да ни избавят от самотата. Ала все пак могат да я облекчат.

Текст Петра Денчева

messages.loading
Горе
ELLEworldtwitter-logo-silhouettepinterestinstagram envelopeyoutubemenuclose chatalarmexclamation-signwarninglocked-padlockfavorite-heart-buttonmagnifying-glassdown-arrowuser