Преминете към основното съдържание

12 любопитни факта за кафето

Кои са най-големите фенове на кафето в света?
© Thinkstock

В Ирландия го пият с капачка уиски, а в Йемен - на три глътки. Навсякъде по света кафето е на почит и има защо. То е любима напитка на всички поколения и на хора от всички социални класи. Кафето е явление. Вижте как се превръща в такова! 

АРОМАТНА МУЗА

1. За стимулиращия ефект на кафето свидетелства френският писател Оноре дьо Балзак: „След като опиташ ароматно черно кафе, в мозъка ти напират мисли като батальони от велика армия на бойното поле“. Твърди се, че Балзак е един от най-големите почитатели на черната напитка и е изпил към 15 000 чаши от нея, докато пишел цикъла „Човешка комедия“.

2. Кафееният еликсир е вдъхновявал и други творци. Още през XVIII в. Йохан Себастиан Бах композира „Кантата за кафето“. Много съвременни хитове също са посветени на него: One More Cup Of Coffee на Боб Дилън, Coffee and TV на Blur, Coffee Mug на The Descendents, 40 Cups of Coffee на Tennessee Earnest Ford...

3. Кафето е муза и за хората на седмото изкуство - киното. В десетки филми сценарият се върти около култа към кехлибарния еликсир – в „Казабланка“ Ингрид Бергман страда по кафето в бар „Рикс“, а в „Танцуващият с вълци“ Кевин Костнър използва кафето като разменна монета със сиуксите.

ОТ ПАСИЩЕТО ДО ДВОРЕЦА

4. Най-популярната легенда, свързана с кафето, е за етиопския овчар Калди. Той забелязал, че овцете му се държат странно, след като са яли плодове от кафеено дърво, и споделил това с монаси от близкия манастир. Те започнали да приготвят кафеен еликсир, който им помагал да стоят будни нощем.

5. Първите търговци на кафе са арабите. Те дават и името му, което в превод от арабски означава „щастие“. Поради строгата забрана в Корана, свързана с консумацията на алкохол, арабите пиели кафе вместо вино. Затова и черната напитка става известна като „вино от Арабия“.

6. Считайки кафето за мюсюлманска напитка, висши католически сановници го заклеймили като „отвара за неверници“ още при навлизането му в Европа. Тяхната остра реакция накарала папа Климент VIII сам да го опита. Очарован от вкуса му, той го благословил като християнска напитка.

7. В средата на XVI век се появяват първите кафенета в света – наричани „домове на мъдростта“. Посетителите им слушали музика, четели поезия и говорели за изкуство.

8. Век по-късно кафето се превръща в скъпо удоволствие, поднасяно като подарък на кралете. Това е и времето, когато ценният продукт е описан като лекарствено средство от италианския лекар и ботаник Проспер д'Алпино.

ЗНАЕТЕ ЛИ, ЧЕ...

9. 6 милиарда – близо толкова са кафеените дръвчета, които се отглеждат в света. Тоест, по едно на всеки жител на планетата, включително и малките деца!

10. Latte art – така се казва бариста изкуството. Баристи се наричат експертите по приготвянето на кафеени напитки. Те познават в детайли различните сортове, техните характеристики и качества.

11. 14 килограма – по толкова кафе изпиват за една година скандинавците, а според проучване те са най-големите му фенове. Италианците например изпиват едва по 4,9 кг годишно.

12. 1901 г. – тогава работещият в САЩ японски химик Сатори Като изобретява нескафето. Родината на еспресото е Италия, а в Австрия за пръв път започват да добавят в него захар и сметана.

messages.loading
Горе
ELLEworldtwitter-logo-silhouettepinterestinstagram envelopeyoutubemenuclose chatalarmexclamation-signwarninglocked-padlockfavorite-heart-buttonmagnifying-glassdown-arrowuser