Преминете към основното съдържание

Как бързо да се възстановим след недоспиване?

Понякога обаче се налага хитро да се справяме с извънредни обстоятелства, за да не ни надвие умората - вижте как
„Бялата” нощ е извънредно събитие и не е необходимо друго за подготовката й освен дълъг сън предната нощ
„Бялата” нощ е извънредно събитие и не е необходимо друго за подготовката й освен дълъг сън предната нощ © iStock

Човешкият мозък е домошар и поспаливец – никак не обича часовата разлика и безсънните нощи. Вярно е, че нищо не може да го поддържа във форма така добре както една дълга нощ, прекарана в здрав сън. 

Пътувания, нощни празненства, неотложна работа или дежурство около бебешкото креватче – много са причините за безсънни нощи, които ни изтощават. Биологичният часовник, който регулира всички процеси в тялото, реагира на всеки детайл, смущаващ неговата „механика”. Организмът си иска своето количество сън, независимо, че ни чакат важни задачи и нямаме време за почивка. Вместо да се опитваме да отхвърлим тази потребност, трябва да се подготвим добре за случаите, когато събитията нарушават навиците ни.

Преди да вземете самолета към далечна дестинация

Много е важна посоката на полета. Ако пътувате на изток, биологичният ви часовник избързва в сравнение с местното време. В този случай е добре в деня преди полета да си легнете един-два часа по-рано. В обратния случай си легнете два часа по-късно от обичайното за вас време. Докато сте на борда на самолета, променете часа на часовника си спрямо локалния час на дестинацията, така че мозъкът ви да свикне с новата ситуация. И в двата случая избягвайте стимулиращи напитки или приспивателни, които освен че имат вторични ефекти, смущават допълнително съня.

Когато пристигнете, веднага се включете в местния ритъм и се приспособете към светлината. Тъмните очила са необходими в следобедните часове, ако сте пътували в посока изток. Те създават у мозъка впечатлението за смрачаване и така се стимулира отделянето на мелатонин – хормон на съня. Някои хора, които често пътуват на далечни разстояния, използват мелатонин на хапчета, но не всички лекари го препоръчват.

Преди безсънна нощ

„Бялата” нощ е извънредно събитие и не е необходимо друго за подготовката й освен дълъг сън предната нощ. Кратката следобедна почивка също помага. По-сложно е, когато ви предстои важен изпит или друг стрес и това не ви дава покой нощи подред. Практикуването на някакъв спорт извън вечерните часове и отварите от валериана или липов цвят имат благоприятен ефект върху нощния сън. Лекарят може да ви препоръча и медикаменти на билкова основа, които нямат страничните ефекти на бензодиазепините.

След голяма умора

Един-два дни ще бъдат достатъчни да се възстановите. Ходете пеша, правете кратки следобедни почивки, ако това ви е възможно, пийте много вода и не променяйте обичайните часове на хранене.

След успешно взет изпит положителните емоции изпращат сигнали на мозъка и сънят се възстановява по-бързо. Един час ходене за медитация помага за преодоляване на възбудата от събитието. Сутрешен спорт, едни и същи часове на лягане и ставане, постоянен ритъм на живот – това е рецептата за бързо възстановяване на целия организъм.

Кофеин

Напитките, които съдържат кофеин, могат да помогнат като стимуланти, но имат кратък ефект. Те създават илюзията, че сме в пълна форма, без всъщност да променят метаболизма. Потиснатото желание за сън може да се появи по-късно в още по-неподходящ момент, например на волана на автомобила. По-ефикасен от кофеина е постоянният ритъм на живот, съобразен с биологичния часовник.

messages.loading
Горе
ELLEworldtwitter-logo-silhouettepinterestinstagram envelopeyoutubemenuclose chatalarmexclamation-signwarninglocked-padlockfavorite-heart-buttonmagnifying-glassdown-arrowuser