Преминете към основното съдържание

Мръсна работа

Не, нямаме предвид чистенето, платените ласки или мафиотските дела, нито която и да е къртовска работа. Говорим за бактериите по най-докосваните днес оръдия на труда – клавиатурата и компютърната мишка
 Британското химическо дружество твърди, че заради трохите от обяда на работното място нощем в много от офисите върлуват гризачи!
Британското химическо дружество твърди, че заради трохите от обяда на работното място нощем в много от офисите върлуват гризачи! © iStock

Докато набирам и трия думи в чудене как да започна този текст, се почесах по лицето три пъти, докоснах с пръсти устните си поне веднъж, подпирайки с ръка брадичката си, и още поне веднъж сключих палец и показалец при основата на носа в поза „мислител“. Защо ги броя ли? Причината е, че макар преди малко да съм си измила ръцете, пръстите ми изобщо не са чисти. Контактът с клавиатурата им осигурява достъп до около хиляда микроогранизма на всеки квадратен сантиметър от нея.

Обяд в тоалетната

Данните са от ново проучване на Британското кралското дружество за обществено здраве, което не пропуска да провери и състоянието на мишката върху бюрата ни. Макар да е с два пъти по-малко бактерии в сравнение с клавиатурата, тя пак е по-мръсна от кухненската маса, нищо че много от нас почти всеки ден обядват тъкмо на бюрото. Според британската организация за защита на потребителите Which, някои клавиатури са по-мръсни дори от тоалетна чиния – всяка десета клавиатура има до пет пъти повече опасни за здравето бактерии, като например E.coli и стафилококи! „Клавиатурата е събрала микроорганизми, които човек носи не само по ръцете, но и в червата си“, обяснява микробиологът Питър Уилсън. По някои клавиши екипът му открил до 150 пъти повече бактерии, отколкото допускат санитарните норми.

Някои клавиатури са по-мръсни дори от тоалетна чиния.

Операция „Чисти ръце“

Сред водещите причини за многото мръсотия по клавиатурите са както лошата хигиена (например неизмитите след тоалетна ръце), така и навикът да се яде по време на работа. В някои страни над 80% от работещите в офис обядват така, установи изследване, цитирано от „Ройтерс“. В същото време едва 36% от хората със седящи професии почистват бюрото си редовно. 50% го правят най-много веднъж месечно, 20% не си чистят компютърната мишка, а един на десет души никога не си е чистил клавиатурата. „Хигиенизирането й става съвсем лесно – поне веднъж седмично тя трябва да се забърсва с леко влажна кърпа, още по-добре е да се използва и спирт. Разбира се, преди това се отстраняват остатъците от храна, напитки и други частици, които са идеална среда за развитие на болестотворните бактерии“, се казва в доклада на Which.

Един на десет души никога не си е чистил клавиатурата.

Под карантина

И като заговорихме за мишки... Британското химическо дружество твърди, че заради трохите от обяда на работното място нощем в много от офисите върлуват гризачи! Те се качвали по клавиатурите, търсейки остатъци от храна, като така замърсявали допълнително бюрата. Химическото дружество провело експеримент в собствените си офиси в Лондон и в хода на проверката били открити толкова мръсни клавиатури, че се наложило да бъдат незабавно изолирани. Не знам дали да вярвам на британските химици за мишките, но за всеки случай мисля спешно да приключа тази статия, за да почистя бюрото си.

ТОП 5 НА ОПАСНИТЕ МЕСТА

Концентрацията на вредни микроорганизми е неочаквано висока по:

  • Скоростния лост на автомобила – средно по него има около 200 вредни микроорганизма на кв.см.
  • Пералнята – бельото, което пъхаме в нея, съдържа средно около 100 милиона бактерии E.coli.
  • Кухненската дъска за рязане – върху нея има средно 200 пъти повече бактерии, отколкото върху седалката на тоалетната чиния.
  • Дамската чанта – още повече, ако я оставяте на пода в заведението или по седалките на обществения транспорт, където концентрацията на вредни микроорганизми е особено висока.
  • Телефоните – по 20% от тях има повече вредни бактерии в сравнение с кухненската мивка.

Внимание! Бутоните – от всякакъв вид – са труднодостъпни за почистване, а ги има навсякъде (асансьора, звънеца, дистанционните например).
 

НА ПРИЦЕЛ: ЧЕТКАТА ЗА ЗЪБИ

Ето и повод за още малко параноя: четката за зъби също може да е източник на зарази, ако се намира твърде близо до източник на такива! Например – ако е на по-малко от метър и половина разстояние от тоалетната чиния. Патогенните бактерии лесно могат да се разпространят толкова надалеч, твърдят специалисти от Университета на Манчестър, Великобритания. Според тяхно проучване 3 от 4 четки за зъби се съхраняват на открито, а всяка втора е на метър от тоалетната чиния или канала, който също е източник на зарази. Върху тези четки има над 100 милиона бактерии, сред които опасните стафилококи, стрептококи, E.coli и различни видове гъбички. За да спасите четката си, най-добре я съхранявайте в затворен контейнер и ако не можете да я държите на безопасното разстояние от тоалетната, поне затваряйте капака на тоалетната чиния, когато пускате водата. Иначе бактериите, които излизат с водата, могат да плъзнат и на 6 метра разстояние, изчисляват от Британското кралското дружество за обществено здраве.

текст ПЕТРА ДЕНЧЕВА

Още по етикети

здраве , добра форма
messages.loading
Горе
ELLEworldtwitter-logo-silhouettepinterestinstagram envelopeyoutubemenuclose chatalarmexclamation-signwarninglocked-padlockfavorite-heart-buttonmagnifying-glassdown-arrowuser