Преминете към основното съдържание

Обличаме ли децата с дрехи-убийци?

Статистика: всяко четвърто дете в България е с алергия!
© Shutterstock

Алергиите през последните години се превръщат в световна епидемия, а алергичният шок може да доведе до смърт. Обикновено търсим причините в храна, полени, плесени, животни, домашен прах... Но не се замисляме за дрехите. А би трябвало, защото те са в най-близък контакт с кожата – най-големият орган за поглъщане и изхвърляне или казано иначе, това, което е върху кожата, влиза и в организма. Когато токсините се абсорбират чрез кожата, те се поемат от лимфната система, след това попадат в кръвоносната система и накрая в черния дроб – органът, отговорен за изхвърлянето им. Голяма част от токсините се изхвърлят обратно именно чрез кожата, но не и когато опасните химикали и бои в дрехите я „задушават“. Умора, трудна концентрация, главоболие, хормонален дисбаланс, алергии, слаба имунна система, проблеми с косата, ноктите и кожата са само част от признаците за натрупване на токсини в организма.

И ако възрастните се считаме за по-устойчиви към различните видове вредители, то детският имунитет има нужда от стабилна опора. Не просто важно, а жизненоважно е да предпазим децата от дрехи, които могат да се превърнат в убийци, подпомагайки действието на останалите алергени, водещи до алергичен шок. Опасни материи, химикали и бои са потенциална заплаха за здравето, алармират специалистите.

Световен бум на алергиите

Според Световната здравна организация близо 40% от човечеството страда от алергии, като техният брой с всяка изминала година расте драстично, особено в развитите страни. Неслучайно напоследък се заговори за епидемия от алергични заболявания. Учените все по-често търсят причините в химизацията на заобикалящата ни среда и промишлената замърсеност на въздуха. Установено е, че в големите градове, където има много заводи и автомобили, броят на алергичните хора е много по-висок, отколкото на село.

В България по неофициални данни около 30% от населението и всяко четвърто дене е с алергия. Ако тя е на лице при двамата родители, вероятността детето да е алергично е до 70%. В случаите, когато родителите са здрави, рискът за детето е едва 7%.

При новородените най-честата алергия е към храни, но с течение на годините преминава през няколко фази. След раждането започва като атопичен дерматит, който преминава в алергичен ринит, който пък се превръща в бронхиална астма. Ако процесът не се стопира, възрастните могат да развият и хронична обструктивна белодробна болест, твърди акад. Богдан Петрунов.

© Benetton

Опасните химикали в дрехите

През последните години в текстилната индустрия трайно навлязоха опасни химикали (синтетични съединения като бисфенол, формалдехид, алкилфенол етоксилати (APEO), перфлуорвъглерод (PFC), фталати, канцерогенни оцветители и др.), които водят до леки или по-тежки здравословни проблеми. Най-разпространените кожни дразнители са:

Формалдехид – често освобождаван от кожените дрехи и причина за алергични реакции.

Текстилни тригери вълна – надраскани влакна в некачествената вълна, които могат да доведат до бърз дискомфорт.

Каучук – използван при обувки и бельо, като във втория случай създава по-големи дразнения за кожата.

Полиестер – затрудняващ дишането на кожата и задържащ влага.

Дисперсни бои – използвани за синтетични материи, те могат да предизвикат алергия. С най-голяма опасност са: Синьо 35, Синьо 106, Синьо 124, Дисперсно жълто 3, Оранжево 1, Оранжево 31,Червено 1 и 17. Ако носенето на определен цвят, няма да ви накара да се чувствате добре, не го правете! Избягвайте тези багрила и се придържайте към естествено оцветени тъкани.

Никел – използван за металните закопчалки, той е причината кожата понякога да реагира на копчетата на дънките, закопчалките на сутиена, циповете или бижутата.

Най-много вредят некачествените багрила и формалдехидът, които проникват в кожата с потта. Всеки е имал поне веднъж обувки или дрехи, които пускат боя и оцветяват кожата.

При децата най-честите реакции са кожните, като атопична алергия. Заради ниската си цена много от дрехите, произведени в Африка и Азия, са търсени, но все по-често дерматолозите регистрират оплаквания от така наречената текстилна алергия – сърбежи, поява на обрив или мехурчета, често дори екземи. При определени условия може да се стигне дори до кожното заболяване невродермит.

Моделът също има значение!

Изследвания сочат, че не само материите и оцветителите влияят на алергиите, но също и моделът на дрехата. Доказано е например, че прекалено тесните дрехи се отразяват неблагоприятно на кожата. С покачването на температурите епидермисът не може да диша свободно и се запарва. Така често се получава зачервяване, кожата се изпотява и реакцията е на лице. За да се предпазите от подобен проблем, купувайте дрехи от естествени материи като памук и коприна, които не са плътно прилепнали по тялото.

Колкото по-естествено, толкова по-добре

Колкото по-голямо е съдържанието на естествени съставки на текстила, толкова по-малка е опасността от алергични реакции. Най-важното предимство на естествените материи е, че оставят кожата да диша и абсорбират влагата. Това в пълна степен се отнася за памука. Той не се свива, издържа на атмосферни условия. Ленът е по-твърд от памука, но в горещото време е изключително подходяща материя. Вълната е идеална за зимата, тъй като задържа топлина заради къдравината на влакната и външния люспест слой. Грубите вълнени влакна обаче могат да дразнят кожата. Най-меки са агнешката и фината мериносова вълна. „Студената вълна“ е търговското название на материя, изработена от фини вълнени влакна. Облеклата от тази материя са особено подходящи за летните горещини, защото изолират тялото. Естествената коприна е фина, мека и приятна за кожата. В модата все повече навлизат екологични материали като екопамук, лен, коноп, рамия, коприва, бамбук. Важно е да се напомни, че хората с чувствителна кожа трябва да избягват тъкани, които съхнат бавно и не са дишащи.

Най-вредни са некачествените багрила и формалдехидът, които проникват в кожата

До 30% химикали
Съгласно строгите разпоредби от Брюксел, дрехите могат да съдържат до 30% химикали в състава си (багрила и различни добавки или изкуствени влакна, които например улесняват поддръжката или дори не изискват гладенето на дрехите, както при полиакрила, полиамида или формалдехида). При дрехи, които нямат естествени съставки и са ушити от 100 % изкуствени материи, като например дрехите от полиакрил, дерматологичните реакции на по-чувствителните хора съответно са по-големи. Съгласно действащите европейски директиви, трябва да се избягват метални части, които съдържат никел или хром.

Прекалено тесните дрехи се отразяват неблагоприятно на кожата

Гаранцията на знака „Eco Safe”

Не е лесно обикновеният човек да се ориентира по етикета на дрехата колко вредни химикали има в състава й. Много от производителите на детски облекла спазват разпоредбите на ЕС, защото контролът на детските стоки е по-висок, но когато голяма част от тях идват от фабрики в страни, където европейските изисквания и норми не важат, гаранция няма. Затова модните марки, които държат на качеството си, използват знака „Eco Safe”, за да обозначат, че във всеки един от етапите на производство не са използвани вредни вещества. Това е знак на ICQ Group – организация с над 30-годишна история и една от най-уважаваните за качество и безопасност в света. Регистриран е в Европейския Съюз и гарантира, че продуктът е изработен в съответствие с химическите и механични стандарти за безопасност. Всяка дреха с този печат минава на тест и се гарантира, че в производствения процес няма налични субстанции, които да вредят на здравето на кожата. Всяка стока със знака „Eco Safe” няма:

- Малки части за поглъщане;

- Опасни елементи, които могат да доведат до задушаване;

- Канцерогенни бои (вредни за здравето, включително и канцерогеннен ефект);

- Фталати (възможни алергични реакции и/или дразнене при контакт с кожата, възможни вредни въздействия върху репродуктивната система, черен дроб или бъбреци или върху нервната система);

- Формалдехид (възможни алергични реакции и/или дразнене при контакт с кожата, възможни вредни въздействия върху репродуктивната система, черен дроб или бъбреци или върху нервната система);

- Тежки метали (възможни алергични реакции и/или дразнене при контакт с кожата, възможни вредни въздействия върху нервната система, канцерогенни).

Една от компаниите, които най-твърдо застават зад каузата да обличаме и себе си, и децата си безопасно, е Benetton Group. През 2011 г. са проведени над 45 000 теста върху техни продукти, а през 2012 г. контролът е удвоен. Всички тези усилия са с цел продуктите за деца United Colors of Benetton, Undercolors of Benetton, Sisley Young да носят етикета “Eco Safe” и да гарантират, че няма потенциален риск за здравето.

Проектът „Обличай се безопасно!“ на Benetton Group

© Benetton

Той стартира по идея на Benetton Group, а целта му е да информира за опасностите, които крият вредните вещества в производството на дрехи. „Нашите икономически резултати ни позволяват да провеждаме политика за социална устойчивост и опазване на околната среда в полза на нашите потребители. Ето защо компанията мащабно инвестира в изследователска работа и в разработването на иновативни средства, които повишават безопасността и качеството на нашите дрехи“, казват от Benetton Group. Компанията налага стриктен контрол и гарантира, че продуктите са произведени, без да бъдат използвани токсични химикали или опасни вещества по време на целия производствен процес, от суровините до крайните продукти. Всички доставчици се подлагат на строги проверки дали отговарят на националното и международно законодателство, забраняващо използването на вещества, опасни за здравето на хората.

Ние от списание ЕLLE подкрепяме с две ръце този проект, защото за нас модата има смисъл единствено и само когато ни радва без да ни вреди!

ВАЖНИ ФАКТИ:

1. Производството на дрехи в световен мащаб достига 7 трилиона долара годишно и използва поразителния брой от 8,000 синтетични химически съединения.

2. Много хора погрешно вярват, че химикалите, с които са третирани дрехите по време на тяхното производство, не могат да проникнат в кожата и да причинят здравословни проблеми.

3. В резултат на дългогодишни научни изследвания е установено, че химикалите в досег с кожата могат да доведат до безплодие, заболявания на дихателната система, астма, алергични реакции, контактен и атопичен дерматит, дори и рак.

messages.loading
Горе
ELLEworldtwitter-logo-silhouettepinterestinstagram envelopeyoutubemenuclose chatalarmexclamation-signwarninglocked-padlockfavorite-heart-buttonmagnifying-glassdown-arrowuser