Преминете към основното съдържание

Остарявате ли прекалено бързо?

Ще ви помогнем да разберете кога какво се случва с тялото ви
© iStock

От списание ELLE България/март 2015

Този процес, за съжаление, е неизбежен, но когато се случва прекалено рано, това е притеснително. Вижте кога е нормално да настъпят някои възрастови промени, за да вземете мерки навреме. 

27 г. - Мускулната маса започва да намалява

Това всъщност е един от първите признаци на остаряването. Според португалско изследване, след 27-годишна възраст започваме да губим по около 3-4% мускулна маса на всеки 10 г. Което, съгласете се, е доста. Ако обаче забелязвате, че при вас това се случва прекалено рано, бързо вземете мерки. А най-доброто лекарство в случая е спортът. Правете упражнения за повишаване на силата. Приемането на 20 г протеин след тренировка може да повиши мускулната ви маса с 49%, твърди американско проучване. Препоръчваме ви да увеличите и количеството на протеини в диетата си.

35 г. - Появяват се първите бръчки около очите

А причината за тях е разкъсването на колагена в клетките, в резултата на мимиките (най-вече смеха) и от примижаването с очи. Последното е особено агресивно към тази чувствителна зона, затова не забравяйте винаги когато излизате навън да носите слънчеви очила. И разбира се, не подценявайте и качествената козметика. Внимание! Доказано е, че хората, при които бръчките пачи крак се появят прекалено рано, имат по-висок риск от рак на кожата на лицето.

43 г. - Започват първите проблеми с очите

Сложете списанието на ръка разстояние. Ако примижавате, за да прочетете написаното, значи страдате от старческо далекогледство. И това е напълно нормално, ако сте над 43 г., но не и ако сте по-млади. Този тип далекогледство засяга почти всички хора и медицинското му название е пресбиопия. То се причинява от втвърдяване на лещите в окото, в резултат на което те намаляват своята пластичност, което пък причинява далекогледството и затруднението да виждате предмети на близко разстояние. Ако пък не виждате ясно екрана на компютъра, увеличете шрифта. Превантивно носете слънчеви очила и не забравяйте да посещавате очен лекар поне веднъж годишно.

45 г. - Появяват се старческите петна

Погледнете горната част на лявата си длан, която е изложена на повече слънце, докато шофирате. Виждате ли кафяви петна по кожата? Ако да, това е индикация за увредени клетки, които произвеждат прекалено много пигменти. С напредването на годините, кожата ни става все по-податлива на слънчевите лъчи и в частност на UV радиацията. Първо ще започнете да виждате старческите петна по ръцете си, а след това – и по лицето, особено ако се излагате много на слънце. Следете ги обаче внимателно! Много често старческите петна се бъркат с рак на кожата или обратното, затова поне веднъж годишно посещавайте дерматолог и не забравяйте за слънцезащитните продукти, независимо дали вече имате петна или не!

69 г. - Слухът се влошава

Това също е нормален процес , който за щастие, се случва в една по-напреднала възраст. Имайте предвид обаче, че прекалено силната музика може да увреди слуха ви и по-рано. Само половин час със слушалки на 50% от мощността на звука, може трайно да увреди слуха. Интересен факт е, че и сешоарът влияе отрицателно на ушите, затова опитайте се да не го използвате всеки ден или поне не на пълната му мощност.

65 г. - Ставите болят

Ако ръцете, коленете или ханша ви болят след упражнения, може би имате остеоартрит – разрушаване на хрущяла между ставите. Решението е да спортувате. Хората с наднормено тегло са 3 пъти по-изложени на риск да имат остеоартрит в зоната на коленете, които са и най-уязвимото място от нашето тяло. Вече изпитвате болка? Според японски учени разтоварващите упражнения от седнало положение могат да я облекчат.

Следете ги!

И още показатели, които е важно да следите, за да разберете дали тялото ви не остарява прекалено бързо:

Телесна температура – по принцип тя не се променя особено с възрастта, но с годините става все по-трудно за тялото да контролира телесната си температура. Затова на повечето възрастни хора постоянно им е студено.

Кръвно налягане – рискът от хипертония става все по-висок с възрастта. Покачва се и рискът от ниско кръвно налягане, което можете да почувствате, ако ви става лошо, когато се изправите.

Сърдечен пулс – той не се променя рязко с възрастта, но ще усетите, че остарявате, когато след физически упражнения той се успокоява прекалено бавно.

Текст Велина Василева

messages.loading
Горе
ELLEworldtwitter-logo-silhouettepinterestinstagram envelopeyoutubemenuclose chatalarmexclamation-signwarninglocked-padlockfavorite-heart-buttonmagnifying-glassdown-arrowuser