Преминете към основното съдържание

Соевите продукти – ЗА и ПРОТИВ

Колко ядем и колко трябва да ядем?
© iStock

Всеки ден чуваме противоречиви мнения за соевите продукти. Експерти, диетолози, фенове на соевите продукти, вегетарианци или просто последователи на здравословния начин на живот се изказват с различни теории относно соята. Все пак колко полезна или вредна е соята и как да включваме соевите продукти в храненето си?

Соята съдържа много витамини и различни микроелементи, които са полезни за организма. Витамините А, В6, В9, С, Е, РР, както калий, калций, магнезий, фосфор, цинк, желязо, натрий, фолиева и линолова киселини, фосфолипиди, влизащи в състава на соята, допринасят за поддържане на здравето, за подобряване на антиоксидантната активност, за укрепване на защитните функции, подобряване на храносмилането, забавяне на стареенето.

Соевите продукти не съдържат лош холестерол, което ги прави подходящи за хора със сърдечно-съдови заболявания. Те подобряват обмяната на веществата и поддържат нормално тегло.

Но независимо от тази достойна колекция от полезни вещества и научно потвърдени ползи на соята, специалистите съветват да не претоварвате организма със соеви продукти. Има редица причини за това.

© iStock

Има връзка между страната, в която живеете и храната, която консумирате. Организмът на хората им генетична памет. Там, където соевите продукти са се появили преди около 20-30 години, изследванията показват противоречиви резултати за реакцията на организма на соята.

Лектините, съдържащи се в соята, при постоянна консумация се отразяват неблагоприятно на храносмилателната система, като повишават пропускливостта на чревната стена и нарушават функциите на червата. Някои други вещества в соята може да окажат неблагоприятно влияние на задстомашната жлеза.

Много е важно да намерите екологично чиста соя, отглеждана без химически добавки и торове – модифицираната соя днес е по-често срещана по пазарите. Соята присъства в почти всички продукти на пазара днес – във фуражите за животни, сладкарските изделия, тестените изделия, мляко и млечни продукти, колбаси, сирена, кетчуп и различни сосове... По този начин съвременният човек иска или не, ежедневно употребява определено количество соя. Именно на този факт ни карат да обърнем внимание диетолозите. Количеството на соя, която попада в организма ни без наше знание е достатъчно. И именно това е основната причина, поради която не се нуждаем от допълнително.

Автор Люба Вангелова

messages.loading
Горе
ELLEworldtwitter-logo-silhouettepinterestinstagram envelopeyoutubemenuclose chatalarmexclamation-signwarninglocked-padlockfavorite-heart-buttonmagnifying-glassdown-arrowuser