
Правило №1
Използвайте подхранващ крем
Дори и сутрин да нямате никакво, ама никакво време, недейте да разчитате на хидратиращите свойства на фон дьо тена... Изобилието от пигменти във формулата му не оставя много място за активни съставки. Започнете деня с подхранващ овлажняващ крем със защитни свойства, който е добре да нанесете поне 20 минути преди да излезете навън.
Правило №2
Не разчитайте само на крема
Светата Троица в зимната грижа за кожата са маските, серумите и маслата. Ако добавите само един от тези продукти в бюти рутината си, не само ще почувствате, но и ще забележите разликата. Благодарение на голямата концентрация от активни съставки, тези продукти бързо се справят с проблемите на кожата.
Правило №3
Използвайте нощен крем
Още един допълнителен щит през зимата ви дава и нощта. Това е времето, в което не само може, но дори е наложително да помогнете на кожата си да се справи с последствията от сухия въздух в офиса или у дома. Отоплението и най-вече климатиците превръщат кожата в истинска пустиня! Затова щедро нанасяйте нощен крем преди лягане.
Правило №4
Забравете за дългите душове
Ограничете времето в банята до 10 минути! Това е много важно, въпреки че през зимата много ни се иска да се сгреем в горещата вода. Но... високата температура способства за изпарение на влагата от порите. Дерматолозите съветват през студените месеци да се къпете с хладка вода с температура, близка до тази на тялото, иначе ще оставите кожата си без естествена защита. Препоръчваме ви да използвате душ-гел със силно подхранваща формула, а не сапун. Избягвайте и прекалено грубите гъби.
Правило №5
Подменете козметични си „гардероб“
Смяната на сезоните изисква да подмените не само дрехите в гардероба, но и козметиката. Забравете за всички продукти, които имат алкохол във формулата си. Лосионите например са изключително освежаващи в жегата, но през зимата те премахват естествената защита на кожата. За да компенсира това, тя започва да се омазнява и така може да предизвика появата на акне и други неприятни проблеми. Забравете и за флуидите и геловете. Използвайте крем, който има не водна, а маслена основа. Тя по-успешно задържа влагата в кожата и се справя със сухотата.
Правило №6
Търсете тези съставки
В състава на маските и кремовете търсете хиалуронова киселина, пептиди, глицерил, глюкозид, ниациамид, морски водорасли и масла, особено тези от ший, кокос и гроздови семки.
Правило №7
Ексфолирайте кожата
Ако усещате кожата си стегната и по повърхността й виждате сухи участици и зачервявания, се откажете от грубия скраб и го заменете с пилинг с ензими. Той ще заглади кожата добре и няма да я раздразни допълнително.
КАКВО ДА (НЕ) ПРАВИМ ЗА КОЖАТА ПРЕЗ ЗИМАТА
Правило №8
Използвайте слънцезащита и през зимата
Ако искате да се предпазите от пигментни петна, неравномерен тен, преждевременно стареене и дори рак на кожата, трябва да използвате продукти със слънцезащитен фактор през всички сезони. За препоръчване е SPF между 15 и 30, като продуктът трябва да се нанася на лицето и на всички открити части от тялото. Ако обаче вече страдате от пигменти петна, трябва не само да предпазвате кожата си, но и да ги премахнете с помощта на достатъчно нежни продукти, които няма да раздразнят допълнително засегнатите участъци.
Правило №9
Не влизайте в крайности
Пропускането на хидратацията подлага кожата на истинско наказание – тя става суха и свръхчувствителна. Ако пък нанасяте повече продукт от необходимото, това може да запуши порите и да предизвика появата на акне. Не забравяйте, че за да осигурите на кожата си допълнителна хидратация, винаги трябва да нанасяте продуктите на влажна кожа. За тялото това означава веднага след душ, а за лицето – в рамките на една минута, след като сте го почистили с лосион.
Правило №10
Не прекалявайте с парфюма
Повечето аромати съдържат алкохол, който изсушава и дразни кожата. Препоръчваме ви да не пръскате ароматите директно върху тялото, а по дрехите. Ако все пак продължавате да изпитвате дискомфорт, ограничете употребата на парфюми.
Правило №11
Не забравяйте за устните
Температурните разлики – между студа навън и топлината вътре, са особено опасни за вашите устни. Те нямат мастни жлези и няма какво да ги предпазва. Облизването създава временно облекчение, но в последствие сухотата се засилва, а ензимите в слюнката разрушават повърхностния слой на устните и ги напукват. Задължително използвайте балсам, червило или глос за хидратация. Не забравяйте и да ексфолирате устните, за да премахнете мъртвата кожа.
Правило №12
Използвайте овлажнител за въздух
Препоръчваме ви го, защото той не просто овлажнява въздуха, но и възстановява баланса на влага в кожата, косата и ноктите. Друг трик е да изключвате вентилатора в банята, докато се къпете. Така ще дарите кожата си с допълнителна доза хидратация.
Правило №13
Погрижете се и за косата
Тя също страда от ниските температури и студения вятър, които правят кичурите ни по-сухи, хвърчащи и трудни за оформяне. Задължително носете шапка, но и използвайте подхранващи шампоани, балсами и масла, а преди да излезете навън, можете да нанесете и серум, който да компенсира изгубената влага.