
1. Приемайте въглехидрати
Храната, богата на въглехидрати, чувствително облекчава симптомите преди настъпването на месечния цикъл. Потвърждава го за пореден път американско изследване – жените, участвали в теста, които закусвали с голяма порция царевично мюсли, се чувствали по-добре и не били толкова нервни. Въглехидратите повишават производството на серотонин, хормона на доброто настроение, и така намаляват раздразнителността, характерна за ПМС. Затова 7-10 дни преди настъпването на месечния ви цикъл, хапвайте ориз, картофи, пълнозърнести продукти.
И още: не забравяйте за пастата от твърди сортове пшеница, която е отличен източник на въглехидрати, особено ако е приготвена със зеленчуков сос без месо в него. Такъв вид паста може да ядете и за вечеря, без да се притеснявате, че ще напълнеете.
2. Спортувайте
Редовните тренировки повишават издръжливостта и помагат за справяне с неприятните симптоми на ПМС. Освен това спортът на открито и заниманията във фитнеса не позволяват да трупате излишни килограми, а е доказано, че пълните жени са по-склонни към ПМС. Добра профилактика на ПМС е йогата. При редовни занимания с йога е възможно напълно да преодолеете ПМС.
И още: ако не обичате да спортувате, просто ходете повече пеша. За поддържане на добра форма е достатъчно един час на ден да се движите с бърза крачка.
3. Глезете тялото си
Масажи и топли вани 10-12 дни преди цикъла облекчават симптомите на ПМС. По възможност през този период посещавайте СПА център и си правете процедури за отпускане. Вкъщи вечер си взимайте ароматна вана. Няколко капки масло от кипарис, мушкато или роза ще облекчат напрежението и болките в гърдите, а 1 капка от салвия (градински чай) или 2 капки от хвойна ще ви избавят от отоците. Ефирните масла разтворете в основното масло за вана или чашка прясно мляко и след това ги сипете във водата. След ароматната вана изпийте чаша топъл билков чай – например от маточина за подобряване на настроението и съня, от дяволска уста за успокояване на нервната система.
И още: 2-3 дни преди цикъла се наслаждавайте на сеанс с ароматна лампа с 9 капки ефирно масло от анасон.
4. Откажете се от диетите
Най-често от ПМС страдат жените, които рязко са наддали или свалили 10 кг от теглото си. Диетите често провокират появата на симптомите на ПМС. Според изследователски институт за женско здраве и хранене в Англия, в повечето случаи състоянието се дължи на дефицит на магнезий, както и на витамини от група В, цинк и мазнини. За да преодолеете тези липси, помага балансираното хранене, богато на плодове и зеленчуци, и 2-3 пъти риба в седмичното меню, по възможност от по-мазните като сьомга и риба тон.
И още: през последните дни преди цикъла ограничете кафето, чая, острите подправки, тлъстите меса, мазните ястия, сладкишите. Захарта възбужда нервната система, а кофеинът провокира промените в настроението и засилва раздразнителността. Няколко блокчета черен шоколад обаче са много полезни, защото са с високо съдържание на антиоксиданти.
5. Избавете се от спазмите
Болките в кръста или ниско долу в корема преди менструацията се дължат на съкращаване на гладката мускулатура на матката. Това е нормално физиологично явление, провокирано от колебанията в нивата на хормоните. Болката обаче не бива да се приема за нормална – тя нарушава сериозно ритъма на живот на всяка пета жена, показва статистиката. Освен това спастичната болка не е безобидна – тя провокира реакция на вегетативната нервна система, свиването на мускулите стеснява кръвоносните съдове, което от своя страна е опасно за кръвното налягане. В случай че болките не се повлияват от правилно хранене и активен начин на живот, вземете препарат против спазми. Въздържайте се обаче от безразборен прием на аналгетици, защото имат доста странични ефекти.
И още: при предменструални болки изберете спазмолитик, който действа локално, а не на цялата мускулатура.
6. Добавете ендорфини
Хормоните на щастието неутрализират неприятните усещания при ПМС. За да засилите производството на ендорфини в организма си, пийте повече прясно мляко, яжте различни видове кашкавал (пармезан) и сирене (чедър), извара, тофу, пуешко и пилешко месо, яйца, ядки (лешници, бадеми), слънчогледови и тиквени семки, сусамово семе, водорасли спирулина. Всички тези продукти са богати на триптофан – аминокиселина, която повишава прага на болката.
И още: един от най-добрите начини за повишаване нивото на ендорфини е сексът, напълно естествен прийом за облекчаване на болки без лекарства.
7. Отложете решаването на проблемите
Преди цикъл сте силно чувствителни и лесно раздразними поради нарушение на хормоналния баланс в тялото ви. Затова през тези дни се старайте да изключите психотравмиращи фактори: избягвайте да водите трудни делови разговори, семейни спорове, конфликтни ситуации, които изискват да се доказвате или защитавате. По възможност планирайте работния си график така, че по-голямото натоварване да попада в първата половина на периода преди настъпване на менструацията ви.
И още: следвайте правилото, че проблемите се решават след цикъла. Дните преди настъпването му си осигурете достатъчно сън – поне 8 часа, а при възможност си подремвайте и 30 минути следобед.