
Един ден вие също може да се нуждаете от това
Вероятността всеки един от нас в някой момент от живота си да се нуждае от кръвопреливане е твърде голяма. Статистически погледнато, тази вероятност е 70 % за всеки от нас. Освен това при даряване на кръв можете да разберете каква кръвна група сте, ако все още не го знаете. Нещо, с което би било полезно да сте наясно при спешен случай. Ще ви бъде издадена карта с вашата кръвна кръвна група и резус фактор.
Всяко кръводаряване е важно
Много болни се нуждаят от кръвопреливане или от лечение с кръвни продукти. Макар екипи от учени по цял свят да работят по създаването на изкуствена кръв, засега все още няма продукти, които да могат да заместят тромбоцитите и плазмата. Но британски изследователи успяха да създадат изкуствени еритроцити - червени кръвни телца, които в бъдеще в някои случаи ще могат да заменят донорската кръв. Учените планират да извършат първите клинични изпитания по преливане на изкуствени еритроцити през 2017 г.
Иначе да дарявате кръв няколко пъти в годината е добре, тъй като трайността на кръвните продукти е кратка: 42 дни за червените кръвни телца и само пет дни за тромбоцитите.
Можете да спасите живота на четири човека
Кръвта, която сте дарили, може да бъде използвана за преливане в случай на кръвоизлив, например при раждане, катастрофа или хирургически интервенции. Но също така тя може да послужи и за лечение на деца и възрастни, засегнати от заболяване на кръвта (левкемия, дрепаноцитоза, таласемия…) или като допълнителна терапия при химиотерапии. Освен това от дарената кръв се произвеждат лекарства: днес над двеста болести и много хиляди пациенти у нас годишно се лекуват с медикаменти на базата на кръв. Стандартното кръводаряване (на цяла кръв) е най-често, но даряването на плазма позволява да се лекуват силни изгаряния и да се приготвят лекарства за лечение на хемофилите. Тромбоцитите пък (които позволяват коагулацията) са по-често използвани при кръвоизливи.
Току-що навършилите пълнолетие или пенсионерите: от 18 до 65 години, всички могат да даряват кръв
Когато човек е в добро здраве, може да дарява кръв или съставките й (тромбоцити и плазма), стига да е на възраст от 18 до 65 години. В някои европейски страни, като във Франция например, възрастовото ограничение за кръв дори е удължено на 70 години за цяла кръв. Единствените условия са: да тежите поне 50 кг., да не сте бременна, ако сте жена и да не сте били в рисково положение през последните месеци: пътувания в някои страни от третия свят, честа смяна на партньорите с незащитени сексуални контакти, опасни болести, употреба на някои лекарства…
Преди всяко даряване (на кръв, на плазма или на тромбоцити), попълвате въпросник, после разговаряте с лекар, за да се увери той, че не съществува никакъв риск нито за вас, нито за приемника на кръвта.
Бързо е: отнема по-малко от час
Даряването на цяла кръв отнема по-малко от час (малко повече е, ако дарявате плазма или тромбоцити). В това число е включено всичко: разговора с лекаря, отдиха и изследването. Както и самото взимане на кръв. Не се налага да се прави на гладно. Напротив, препоръчително е дори да сте хапнали нещо леко и да сте пили вода или прясно изцеден плодов сок.
Без никакъв риск е
Материалите и спринцовката са за еднократна употреба, затова няма никакъв риск кръводарителят да бъде заразен. Колкото до обема, който се взима, 400-500 мл от 5-те литра кръв, които съдържа тялото ни, той се възстановява бързо. За няколко часа за плазмата и тромбоцитите и за 15 дни за червените кръвни телца. Това не е никакъв проблем, ако човек не е анемичен, което се проверява с тест преди всяко кръвопреливане. Жените могат да даряват кръв четири пъти в годината, а мъжете – шест пъти. А всички ние можем да даряваме плазма 24 пъти годишно.
Това е великодушен акт
Да се дари кръв доброволно и безплатно е чудесен и благороден акт, който позволява да се спаси човешки живот. През последната година кръв са дарили над 167 000 души.