
Кажи ми как спиш, за да ти кажа какъв си! Така неизменно започват най-популярните тълковници - тези за сънищата и позите по време на сън. Дали е вярно? Питаме психолога Цанко Цанков, познат от първите издания на риалити шоутата „Сървайвър“, „Биг Брадър“ и „Стар Академи“ у нас. Той е завършил психология и философия в СУ „Климент Охридски“, специализирал е аналитична психотерапия и работи в тази област над 20 години.
„Едва ли има пряка зависимост между характера на човека и позата, в която спи. Но се забелязва известна връзка. По-интересна обаче е връзката между позата на тялото в будно състояние и тази по време на сън“, обяснява той.
Според него човек спи така, както живее. Какво ще рече това? „Ако например в ежедневието си човек стои леко прегърбен, със свит гръден кош, каквито са повечето хора, които работят на бюро, то и сънят е в тази поза – т. нар. ембрионална (свит на кравай, като зародиша в утробата на майката). Такъв човек по никакъв начин не би могъл да се отпусне в леглото и да спи по гръб, защото няма да е присъщо на тялото му. За него изпънатата поза е всъщност огъната, деформирана, непривична. Затова той заема обичайната си стойка от ежедневието“, казва Цанков.
Връзката с характера
Повечето хора, които имат леко прегърбена стойка и спят „като зародиш“, могат да бъдат причислени към тези с ригиден характер (честолюбив тип, който запазва дистанция с околните и се страхува да се отдаде на удоволствията), с орален (силно зависим и лесно привързващ се тип) или с шизоиден нрав (стремящ се да скрие чувствата в себе си и лесно губещ връзка с реалността).
„Доста по-различни са хората с психопатен характер (при тях потребността да властват и управляват е ярко изразена). В будно състояние те имат стойка, отворена към външния свят, обичат да привличат вниманието към себе си непрекъснато. Като актьорите например. Най-често този тип хора спят по гръб, защото това е обичайната им стойка. Но, разбира се, всичко зависи и от състоянието на организма, от това в каква степен е уморен“, пояснява психологът.
Точно обратното е при хората с мазохистичен характер (енергични, но проявяващи безпомощност при активното решаване на проблемите). Позата им в будно състояние е доста „уверена“, бабаитска. Такива са и в съня си – спят по корем, често „разплути“ върху чаршафите.
„Американският психоаналитик Александър Лоуен класифицира хората на 5 основни характера: шизоиден, орален, психопатен, мазохистичен и ригиден. В съня обаче човек заема основно три пози: ембрионална, по гръб или по корем. Което означава, че в спящо състояние петте типа характер се смесват и съчетават“, казва Цанков.
Най-полезната поза
Категоричният извод от всичко това е, че за всеки човек има една-единствена поза, която му носи максимална удовлетвореност по време на сън и той интуитивно се стреми към нея. „Най-често срещана е ембрионалната, макар че е доказано: когато човек спи по гръб, има най-голяма полза от съня и възможност да възстанови енергията си. Почти всички източни народи се стремят да спят именно по гръб и колкото се може по-близо до земята. Не защото се страхуват от падане, а заради връзката със земята, която използват като енергиен източник.“
Разбира се, човек не спи само в една поза през цялата нощ. Той я променя, понякога многократно. Нормално е дори да похърква, ако спи по гръб. А причината е, че в такава позиция мускулите се отпускат. „Онези, които спят по корем, едва ли имат добър сън, защото лежането по корем пречи и на дишането, и на сърдечната дейност. Трябва да се внимава и при спането настрани. Ако е наляво, сърцето се притиска и сърдечната дейност не може да функционира нормално. В същото време мнозина споделят, че не могат да спят по друг начин, освен по корем. С един мой пациент анализирахме каква е причината за това и се оказа, че по този начин той се чувства единствено и изцяло защитен. Тоест, преживяванията му през деня са били свързани с възможност да бъде наранен – без значение дали физически или психически, и нощем той всячески се старае да продължи да се пази“, разказва Цанков.
Най-често срещана е ембрионалната поза, а най-полезна - тази по гръб.
Доста учени откриват връзка между позата по време на сън и всекидневието. В различни изследвания се сочи, че ембрионалната поза е продиктувана от психическото състояние. Когато човек се страхува за нещо или някого, когато е имал твърде напрегнат ден с неразрешени проблеми, той инстинктивно се свива в поза, близка до ембрионалната.
„Това е интуитивно предпазване. Знаете ли къде е душата на човек? Според източната философия - в слънчевия сплит. А онова, което всички правим, когато имаме проблеми от най-различно естество, е да се свием така, че да предпазим именно слънчевия сплит. Затова е обяснима и тази ембрионална поза. Наранената душа има нужда да се свие така, както е била в утробата. В такава поза човек застава несъзнателно дори когато има най-обикновено главоболие - това е закодирано е в нас“, категоричен е психологът.
Сън и емоции
Когато човек спи, той продължава да преживява случилото се през деня. Затова и мнозина насън хлипат, стенат или се смеят - потисканите емоции излизат наяве в съня. Най-чиста и непокварена е детската душа - децата почти винаги спят по гръб спокойно, с вдигнати нагоре ръце. „Ние, психолозите, казваме, че едно дете до шестата-седмата си година е здраво. Защото още не се е научило на онези неща, които „пречупват“ възрастния човек. Всъщност, характерът на човека е неговата болест. Характерът в повечето случаи се формира на базата на травма, която човек е преживял в детска възраст и която оставя отпечатък в по-нататъшния му живот“, обяснява Цанков.
Интерeсен за разшифроване е и един междинен вариант – т. нар. полуембрионална поза (с един свит и един изпънат крак). Според някои тя издава личности, устремени към успех, тези, които искат на всяка цена да направят кариера. „Не знам дали това е абсолютно вярно, но едно е сигурно – хора, които се нуждаят от подкрепа и изпитват огромна потребност да получат това, което им липсва - допир, разбирателство, нежност, топлина, ги търсят и в съня си. Ако такъв човек спи самичък, той задължително се е гушнал, прегърнал се е с ръце. А ако спи с партньор, се долепя за него, защото има нужда от физически контакт, какъвто му е липсвал през деня.“
Хората, които изпитват потребност от нежност и топлина, в леглото задължително се обгръщат с ръце.
Двама в едно легло
Смята се, че партньори, които спят с гръб един към друг, вече не се разбират и любовта помежду им е отминала отдавна. Това е тривиално обяснение, в което се оказва, че има доза истина, но и не съвсем. „Логично е, когато има кавга или двамата са сърдити един на друг, да си обърнат гръб и в леглото. Когато човек е отворен към другия, спи с лице към него. Но чисто практично и в течение на времето се забелязва една характерна промяна. Партньорските двойки с по-дълъг семеен стаж преминават през различни фази. В началото спят прегърнати, с лице един към друг. Но постепенно започват да търсят удобството и си обръщат гръб. Което съвсем не означава, че отношенията са охладнели. Затова има съвсем просто обяснение. Когато човек спи, той диша дълбоко и тъй като е неприятно двама души да си дишат в лицето, с времето започват да търсят практичността. Но в началото са винаги лице в лице“, обяснява Цанков.
СБЪДНАТИ СЪНИЩА
Д-р Цанков е на мнение, че сънуваното в повечето случаи е преработка или подготовка за онова, което се е случило или предстои да се случи. „Всеки сън може да бъде интерпретиран, но не и по начина „ако сънуваш червена ябълка, ще ти се случи еди-какво си“. Ако обаче сънят се повтаря често, е добре да му се обърне внимание. Човек сънува неща, които са се случили в близкото минало или предстои да се случат в близкото бъдеще. В съня те се появяват във видоизменен вариант. Например: ако на студент му предстои изпит, не е казано, че ще сънува самия изпит, но е възможно да сънува, че се излага някъде и му се смеят. Това е свързано с притеснението му от евентуален провал. А онзи, на когото му предстои пътуване, може да сънува спукана гума“, смята Цанков.
СЪВЕТИ ЗА ДОБЪР СЪН
За да си осигурите добър сън, ви трябват: а) удобен матрак, и б) хубава възглавница. Но това не е достатъчно. „Не си лягайте с книга или пред телевизора. Човек трябва да си ляга, за да спи, а не за да чете книга или гледа телевизия“, категоричен е психологът. Но пък той смята, че не е задължително да се ляга винаги в точно определен час, след което човек да се върти два часа в леглото, защото не може да заспи. „Трябва да се ляга, когато има необходимост от сън. И не на последно място – не тръгвайте към леглото с мисълта „ей сега веднага ще заспя“. Обикновено след това не идва сън, защото самата мисъл „сега ще заспя“ вече напряга и... разсънва. Затова лягайте тогава, когато ви се доспи.“