
Мнозина все още са убедени, че разделянето на дневната и нощната козметика не е нищо повече от добър маркетингов трик. Всъщност нуждите на кожа ни се променят в съответствие с нашите циркадни ритми, което означава, че грижите трябва да бъдат различни по различно време на деня. Какви са основните разлики между дневната и нощната грижа, как да я подредим правилно и какви съставки да търсим в козметиката?
Каква е разликата?
Дневната и нощната грижа за кожата имат коренно различни функции. Средствата от сутрешната рутина трябва да осигурят на кожата многоетапна защита: от сухота, замърсяване, свободни радикали, ултравиолетово лъчение и много други неприятни фактори, с които се сблъскваме всеки ден. През нощта кожата се възстановява от стреса, претърпян през деня, и най-важното е, че става по-пропусклива за различни активни съставки (например киселини и антиоксиданти, които забавят процеса на стареене). И разбира се, за толкова различни цели е необходимо да изберете правилната козметика.
Дневна грижа
1. Почистване. Всяка сутрин започвате с почистване на лицето си. Това е необходимо за отстраняване на излишния себум (който се произвежда активно през нощта) и остатъците от нощната козметика. Продуктът трябва да бъде избран индивидуално, в зависимост от типа кожа. Експертите препоръчват да се разчита на меки гелове и почистващи препарати за лице с успокояващи съставки, за да се предотврати дразненето.
2. Серум. За сутрешна грижа трябва да изберете леки серуми, които в същото време могат да създадат защитна бариера върху повърхността на кожата. Потърсете продукти, богати на антиоксиданти, мастни киселини и серамиди. Тези съставки ще поддържат кожата хидратирана през целия ден, както и ще предпазват от влиянието на свободните радикали и ще помогнат за предотвратяване на възпаления.
3. Крем за кожата около очите. Често забравяме, че кожата около очите се нуждае от специални грижи. Тя е в пъти по-тънка и по-деликатна от кожата на останалата част от лицето, по нея по-бързо се появяват бръчки. За сутрешна разкрасителна рутина идеален е гел ролер за кожата около очите. Изберете продукт с кофеин в състава - той се бори добре срещу тъмните кръгове. А ако съхранявате продукта в хладилник, това ще ви помогне да се справите със сутрешната подпухналост.
4. Овлажняващ крем. След като серумът и околоочният крем се абсорбират напълно, трябва да се нанесе овлажнител. Изберете леки текстури с богат състав - омега-3 и -6 мастните киселини са особено ефективни. Те създават липидна бариера и предпазват кожата от загуба на влага. Освен това те имат антиейдж ефект и предпазват от свободните радикали.
5. SPF-средства. За необходимостта да се прилага слънцезащитен крем всеки ден през всички сезони се говори непрекъснато, но мнозина продължават да пренебрегват това правило. Ултравиолетовото лъчение има вредно въздействие върху кожата на лицето и тялото: UV лъчите унищожават молекулите на колагена, ускоряват процесите на стареене, могат да причинят хиперпигментация и да увеличат риска от меланом. Нанасяйте SPF 50 ежедневно и кожата ви ще ви благодари.
Нощна грижа
1. Почистване. Тази точка не се различава много от сутрешната - задължително почистване с лек, подходящ за вашия тип кожа продукт. Изберете леки текстури, които не оставят кожата раздразнена или стегната.
2. Серум. Тук вече има основни разлики с дневните грижи. Ако сутрин целта ви е да създадете защитна бариера, то през нощта тя е да възстановите кожата си от дневния стрес. Най-добрите "нощни" компоненти са ретинол, киселини и ацетилхолинови инхибитори (стимуланти на хормона на съня - мелатонин).
3. Серум за кожата около очите. Ако целта на вашата сутрешна рутинна грижа за очите е да овлажни и да премахне отока и тъмните кръгове, то нощният продукт трябва да сведе до минимум вероятността от появата им. Освен това през нощта серумът подхранва нежната кожа, изглажда я и предотвратява появата на бръчки.
4. Овлажняващ крем. Най-голямата грешка в нощната грижа са мазните тежки текстури. Мнозина са сигурни, че това е показател за ефективността на продукта и 8 часа прекарани с мазен крем на лицето ще осигурят на кожата гладкост и блясък. Всъщност е по-вероятно да провокира силно подуване, запушени пори и акне. Не забравяйте, че дори и най-леките кремове могат да бъдат богати на състав и да си вършат добре работата. Отлична съставка в нощния крем е хиалуроновата киселина. Той овлажнява кожата отвътре навън, създава защитна бариера и забавя стареенето.