
По време на пандемията двойките загубиха способността да правят неща, които някога бяха приемани за даденост, като излизане на вечеря или пътуване, което позволява отпускане и повторно свързване с любимия човек.
Ако добавим и споделения домашен офис, финансовите проблеми и дистанционното обучение на децата ето как скука, раздразнителност и конфликти постепенно се настаниха в много интимни връзки. Вижте как да се погрижите отношенията с половинката ви да оцелеят и да са пълноценни.
Направете равносметка на връзката си
Точно както водите колата си за преглед в сервиз, може да проверите какво е състоянието на различни аспекти на съвместния живот като обич, секс, комуникация, домакински задължения, прекарано време заедно и финанси.
Въпреки че сме склонни да се фокусираме върху това как партньорът ни може да се подобри, препоръчително е да се запитате как вие можете да бъдете по-добри. Това може да бъде много овластяващо, особено по време на пандемията от COVID-19, когато толкова много неща са извън нашия контрол.
Погрижете се за себе си
Преди COVID, повечето хора са имали повече време и пространство за себе си, независимо дали е било самостоятелно пътуване до работното място, време във фитнеса или някакво случайно общуване в офиса. Намирането на иновативни начини за презареждане е от решаващо значение. Обърнете внимание на „голямата тройка“:
здравословна диета, ежедневни упражнения, достатъчно сън (поне седем до девет часа на нощ). Всеки от тях има голямо влияние върху нашето настроение и способността ни да запазваме спокойствие, което ни прави много по-лесни за съжителство!
Започнете с нещо малко
За щастие детоксикацията на лошите навици във връзката не изисква скъпи вечери или изискани ваканции. Всъщност изследователи са установили, че малки действия – като държане за ръце и редовни прояви на доброта – оглавяват списъка за това как хората се чувстват обичани. Ето ви няколко идеи: намерете време за истински разговор, различно от размяна на списъци за пазаруване и графици. Оставете си време за разговор без включени устройства, без деца и др.
Планирайте време за „връзка“ всеки ден
Задайте таймер за поне 15 минути по едно и също време всеки ден и се уверете, че времето се използва за смях, отпускане след работа или обсъждане на проблеми във връзката.
Инициирайте привързаност
Все по-голям брой изследвания показват, че привързаното докосване сред двойките осигурява водопад от ползи, включително увеличаване на „хормона на любовта“ окситоцин и намаляване на кортизола („хормона на стреса“). Но последствията не са само физически: двойките, които се докосват редовно, се чувстват и по-сигурни в отношенията си.
Опитайте нещо ново
Новите преживявания активират системата за възнаграждение на мозъка, заливайки го с допамин – един от невротрансмитерите за положителни усещания, който се активира в началото на романтична връзка. Още по-добре, ако заниманията са на открито. Независимо дали изпробвате нова туристическа пътека или се занимавате с градинарство за първи път, пребиваването сред природата е свързано с физическото и емоционалното благосъстояние.
Потърсете подкрепа
Може да е време да помислите за терапия за двойки, ако аргументите ви са непродуктивни: например, ако рядко постигате разрешение на проблем или ескалирате до точката, в която самият аргумент се превръща в проблем.
Естествени подобрители на либидото
Обикновено, колкото по-доволни са двойките от сексуалния си живот, толкова по-удовлетворени са и от връзката си. Двойките, които имат нужда от малко помощ, за да се настроят на интимна вълна, могат да изпробват тези стратегии:
Осъзнатост
Практикуването на осъзнатост може значително да подобри сексуалното желание, възбудата и удовлетворението.
Билкови афродизиаци
Проучване от 2015 г. сочи, че мака, трибулус (бабини зъби), гинко и женшен могат да подобрят либидото, удовлетворението и сексуалната функция. Някои изследвания заключават и че семената от сминдух могат да повишат либидото при жените и мъжете.
Конфронтирайте се честно
Мит е, че щастливите двойки не се карат. Всъщност изследователите твърдят, че продуктивният спор насърчава близостта и свързването. Ето няколко съвета, за да останете градивни, когато нещата се разгорещят:
* Слушайте и валидирайте
Да останеш съпричастен по време на конфликт е невероятно трудно, но това е златното правило на общуването на двойките. Вместо да минимизирате притесненията на партньора си („Може да е по-лошо!“) Или да се защитите („Защо ме обвиняваш?“), опитайте се да слушате без да осъждате, като се присъедините към партньора си в чувствата му („Разбирам колко си наранен“).
*Бъдете открити
Може да се чувствате неудобно да споделяте чувствата си, но това подобрява връзката. Използвайте изявления в аз-форма („чувствам се много наранен, когато ...“), а не директни атаки на партньора („Никога не си внимателен към мен“).
*Внимавайте за езика на тялото си
Използвайте мек, нежен тон ,без въртене очи, тежки въздишки или кръстосване на ръце.
* Дайте си почивка
Ако нещата се разгорещят, отделете поне 20 минути, за да оставите тялото си да се успокои. Опитайте се да дишате и да насочвате енергията си в нещо странично – като да почистите с прахосмукачка или да се разходите – вместо да размишлявате за конфликта.
*Приемете най-доброто за вашия партньор
Опитайте да отговорите положително на опитите, които вашият партньор прави за вашата връзка, като например да се шегува мило с вас или да държи ръката ви.