Преминете към основното съдържание

Ягоди, малини, горски плодове...

9 невероятни ползи от тях за здравето ни
Дори и фамилно обременените със сърдечносъдови проблеми хора имат шанс да намалят риска от инфаркт, ако диетата им е богата на растителни храни, в това число и ягоди, малини и горски плодове.
Дори и фамилно обременените със сърдечносъдови проблеми хора имат шанс да намалят риска от инфаркт, ако диетата им е богата на растителни храни, в това число и ягоди, малини и горски плодове. © iStock

Ако някой ви предложи хапче, което да ви накара да се чувствате жизнени и енергични, като едновременно с това отслабвате и се предпазвате от много болести – ще го вземете ли? Особено пък, ако има и превъзходен вкус... И при това не е нужно да ходите до лекаря си за рецепта, необходими са ви само пресни или замразени ягоди, малини и горски плодове.

Вижте 9 страхотни причини в подкрепа на тази теза.

Поддържат мозъка в добра кондиция

Жените, които хапват по 2 ч. ч. ягоди или по 1 ч. ч. боровинки седмично, запазват умствените си способности в по-добра кондиция, от онези, които не ядат редовно тези плодове, твърди проучване, публикувано в Annals of Neurology. В изследването са участвали над 16 хиляди жени на възраст над 70 години. Тези от тях, които са яли най-много ягоди и горски плодове, са забавили нормалното остаряване на мозъка с около 2 години и половина. Най-вероятно това се дължи на специфичен вид флавоноиди, известни като антоцианидини. Те дават синьото, червеното и лилавото оцветяване на растителните продукти и се намират основно в горските плодове, ягодите и малините.

Помагат за контрол на диабета

Вкусните плодове са сладки, но не чак толкова, че диабетиците да ги избягват. И тъй като са богати на фибри, те могат да бъдат пълноценна част от менюто им. Затова обаче е по-добре да се консумират цели, не изцедени на сок, тъй като фрешовете са по-богати на захар и не съдържат фибри.

Предпазват от паркинсон

Хората, които консумират поне 2 ч. ч. горски плодове на седмица, са с 25 % по-малко застрашени от развитие на болестта на Паркинсон, спрямо онези, чието меню е лишено от полезните плодове. Данните са от изследване, публикувано в специализираното издание Neurology. При мъжете, които наблягат на богатите на флавоноиди плодчета, процентът на риск може да намалее дори с 40 пункта.

Подобряват сърдечното здраве

Дори и фамилно обременените със сърдечносъдови проблеми хора имат шанс да намалят риска от инфаркт, ако диетата им е богата на растителни храни, в това число и ягоди, малини и горски плодове. Според изследване, публикувано в PloS Medicine и обхванало 27 хиляди души, редовната консумация на зеленчуци и плодове може да намали наследствения риск от сърдечни проблеми, за които е отговорен ген 9р21. Учените съветват да хапваме цялата дъга от плодове – обагрени в различни краски, сред които едни от най-важните са червените и сините плодчета.

Контролират теглото

Благодарение на съдържащите се в тях фибри и вода – горските плодове, ягодите и малините ни доставят освен наслада и усещане за ситост. Смело експериментирайте в кухнята с тях, като ги добавяте към различни сосове или дресинги за салати. Комбинирането на плодчетата с бадеми е една добра идея за следобедна закуска.

Намаляват кръвното налягане

И докторите, и диетолозите препоръчват на тези, които се борят с високото кръвно налягане, да обогатят диетата си с повече плодове и зеленчуци. Химическият състав на горските плодове ги прави изключително полезни в борбата с хроничните възпаления, които обикновено съпътстват повишеното кръвно налягане.

Борят се с рака

Богатите на флавоноиди плодове, като къпините и малините, може да се окажат съществени в превенцията на онкологичните заболявания. В изследване, публикувано в Journal of Pharmaceutical and Biomedical Analysis, се изказва теза, че съставките на горските плодове спомагат за намаляване на риска от рак на дебелото черво.

Снижават риска от алцхаймер

Антиоксидантите в ягодите, малините и горските плодове са добри съюзници в борбата с остаряването, в това число и с деградирането на умствените способности и заболяването от алцхаймер. Съдържащите се в горските плодове полифеноли могат да намалят риска от коварното заболяване тъй като способстват за изчистването на кръвта от натрупаните токсини.

Незаменими са при инфекции на пикочните пътища

Червените боровинки са много популярен лек срещу проблемите на пикочния тракт, но според специалистите и синята й посестрима не е за подценяване. Ето защо е най-добре да хапвате и от двата вида боровинки, като при инфекциите на пикочните пътища, освен целите плодчета, много добър оздравителен ефект ще имате и от сока им.

Още по етикети

здраве , добра форма
messages.loading
Горе
ELLEworldtwitter-logo-silhouettepinterestinstagram envelopeyoutubemenuclose chatalarmexclamation-signwarninglocked-padlockfavorite-heart-buttonmagnifying-glassdown-arrowuser