
Когато умората се натрупа, сънят става неспокоен, възможностите на организма за възстановяване отслабват, тялото изпраща сигнали на мозъка и мислите ни стават негативни. Всички емоции имат пряко въздействие върху ендокринната система на човека и върху имунитета. При продължителни състояния на напрежение и претоварване настъпва трайно усещане за изтощение. За щастие, процесът е обратим. Когато мислите ни са позитивни, духът започва да влияе благотворно на организма и умората изчезва. Методите на йога се намесват именно в този обрат чрез упражнения за дишане и различни движения.
Движението премахва умората
Йога позициите на тялото позволяват плавен преход към движението. Напрежението в кръста и по гръбначния стълб, където са разположени ганглионите на нервната система, намалява. Ставите възвръщат гъвкавостта си. Съсредоточаването върху дишането ни позволява да се вглъбим в себе си. Енергията ни престава да се разпилява във външни тревоги и околен стрес. Това състояние на вътрешен покой стимулира зареждането с енергия. Душа и тяло функционират в унисон.
Всеки ден йога
За да постигнем максимален ефект, трябва да изберем упражненията, които ни харесват, и да ги правим, когато ни е удобно. Най-добре е те да продължават поне 10-15 минути на ден и да бъдат последвани от кратка пауза преди захващането с някаква друга дейност. Това може да става сутрин, следобед или вечер. Колкото по-редовни са заниманията, толкова по-забележим е ефектът им върху здравето.
1. За хубаво начало на деня
Упражнението: Застанете в прав стоеж срещу слънцето, съберете дланите си пред гърдите. Вдишайте и издишайте дълбоко няколко пъти. Насочете вниманието си към източника на светлина и енергията, която той ви изпраща. „Вдишайте” слънцето, като преместите вниманието от него към себе си. При издишването си представяйте как благотворната му светлина преминава през цялото ви тяло. Повторете три пъти.
2. По-добро дишане
Упражнението: Легнете по гръб. Затворете очи. Съсредоточете вътрешния си поглед върху движението от петите до главата при вдишване и от главата до петите при издишване. Това упражнение можете да правите и в изправен стоеж.
Ползата: Като премествате вниманието си едновременно с дишането, вие удължавате дъха, което води до релаксиращ ефект.
3. Без напрежение в ставите
Упражнението: Застанете в прав стоеж с ръце, отпуснати покрай тялото, и ходила, разтворени на ширината на ханша. Правете кръгови движения с раменете назад и напред – първо с едното рамо, после с другото, накрая с двете заедно. Повторете десетина пъти.
За врата – движете главата напред и назад, без да блокирате дишането. След това я движете наляво и надясно към лявото и дясното рамо, без да се насилвате. Ако не страдате от артроза, правете пълни кръгови движения в двете посоки.
За лактите – с отпуснати ръце правете кръгови движения в двете посоки с единия и после с другия лакът.
За китките – представете си, че държите молив в ръката и рисувате кръгчета в двете посоки. Сменете ръката и повторете упражнението.
За таза – отпуснете ханша надясно така сякаш искате да докоснете стената, при което десният крак е опънат, а левият – леко сгънат в коляното. Повторете упражнението, като отпуснете ханша наляво.
За гърба – при издишването оставете гърба да се извие естествено напред, а при вдишването го изправете бавно.
За глезените – в прав стоеж застанете на един крак, а с другия правете кръгови движения на ходилото. Сменете крака.
Ползата: С възрастта тялото се сковава. Тези упражнения намаляват напрежението в ставите и позволява на енергията да се движи свободно из тялото. Освен това те могат лесно да се изпълняват навсякъде.
4. Отпускане
Упражнението: Седнете на стол, опрете спокойно ходилата на пода, отдалечете малко седалището от облегалката на стола. Сложете дланите си от двете страни на седалката и натиснете с тях надолу като че ли искате да се надигнете. Цялата тежест на тялото се поема от ръцете, а гърбът се разтяга. В това положение направете няколко вдишвания и издишвания. След това отпуснете ръцете. Повторете 3-4 пъти, после затворете очи и усетете лекотата, която обхваща тялото ви.
Ползата: Лесно упражнение с голям ефект срещу напрежението в тялото. Можете да го правите на работното място, в градския транспорт, вкъщи. То разтоварва чудесно гръбначните прешлени.
5. Разтягане
Упражнението: В прав стоеж вдишайте дълбоко с издигане на ръцете над главата. При издишването наведете торса напред и надолу към коленете, без да сгъвате краката. Опрете с ръце пода, но се съобразявайте с възможностите си и не напрягайте прекалено тялото. При следващото вдишване изправете торса внимателно, прешлен по прешлен, като коленете са леко сгънати.
6. За повече тонус
Упражнението: Седнете на пода с опънати крака и ръце, поставени на бедрата. При вдишването вдигнете ръцете нагоре, като натиснете с пети пода. При издишването наведете торса напред към краката с изправен гръб. Върнете се в първоначалното положение с вдишване, при издишването поставете длани на пода, зад седалището. Повдигнете тялото си на ръце, като ханша и раменете застанат в една линия, и вдишайте. Повторете упражнението.
Ползата: В момента, в който съсредоточаваме вниманието си върху тялото и дишаме дълбоко, енергията се разпределя навсякъде и престава да е блокирана в мислите. Това води до енергиен баланс в организма и тонусът се повишава.
7. Заличаване на умората в очите
Упражнението: Разтъркайте дланите си една в друга, за да ги загреете. След това ги поставете върху очите си, опрени само на скулите и на веждите. Почувствайте топлината, въпреки, че дланите ви не докосват очите. После ги махнете и се взрете в тях, сякаш искате да видите през тях. Затворете очи и почувствайте облекчението в очите. Повторете три пъти.
Ползата: През целия ден очите ви работят под напрежение, за което невинаги си давате сметка. С това упражнение можете да ги облекчите във всеки един момент.
8. Прогонване на негативните мисли
Упражнението: Седнете и затворете очи. Съсредоточете се върху въздуха, който при вдишване нахлува свеж в ноздрите ви, а при издишване излиза затоплен. Когато се почувствате спокойни, си представете влак, в който натоварвате вашия ден, и мислено наблюдавайте как той се отдалечава. Върнете мислите си към дишането. Осъзнайте спокойствието, което ви обхваща.
Ползата: Това е начин да отделите време за себе си и да възвърнете енергията си, вместо да продължите деня, обхванати от негативни мисли.