
1. До скоро!
Първата стратегия за минимизиране на лошото настроение при сбогуването с любим курорт е да си обещаете, че пак ще дойдете, и да се радвате на това предстоящо завръщане. Дори да няма кой знае какви шансове да стане така, похватът работи.
2. Бавна раздяла
Не бързайте да се качвате в трансфера, уреден от хотела до летището, където има да висите поне няколко часа. По-добре използвайте последните часове да поплувате и да закусите в някое уютно кафене, след което инвестирайте в такси, за да стигнете навреме, но с приятни последни спомени.
3. Последни стъпки в пясъка
Как да избегнете изнервянето преди отпътуване? Като превърнете хотелското лоби в чакалня? Не! Разходете се и се полюбувайте на слънцето. И без това ще има да седите после достатъчно дълго.
4. Beach wear
Да, в самолета обикновено става студено, а у дома вече вероятно вали. Въпреки това, облечете любимия си отпускарски аутфит още веднъж, вместо да залагате на по-топли дрехи. А за моментите, в които може да ви стане студено, пъхнете в ръчния багаж чифт кашмирни чорапи и голям шал, с който да се загърнете. Евентуално. И дотогава се насладете на всяка оставаща секунда от ваканцията ви.
5. Силата на ритуалите
Сладолед след плаж? Плуване по изгрев? Ритуалите създават красиви спомени и следователно не бива да бъдат пренебрегвани дори в последния ден. Психолози препоръчват да заложите и на различен парфюм по време на ваканцията.
По-нататък, след завръщането ви у дома, можете да прибягвате до аромата в стресиращи дни или в моментите, в които се нуждаете от отпускане, а нямате време за такова.
6. Красив финал
Музеят на Пикасо? Разходка с лодка? Запазете личните си фаворити за последния ден. Гаранция за щедра доза постваканционни хормони на щастието е и обстойна обиколка на любимата ви улица за шопинг. Това, което си купите сега, ще внесе светлината от слънчевата ви почивка и в предстоящото мрачно ежедневие. Подаръци за приятели и близки? По-добре ги вземете в първите дни от почивката. Последният е за онзи копринен кафтан, който гледате през витрината вече две седмици!
7. Бюнус бюджет
Проучванията сочат, че по време на почивка харчим повече, отколкото у дома. Така да бъде! Особено в последния ден, когато най-много не ви се завръща вкъщи. Сега е моментът да запазите маса в онзи гурме ресторант, който по практични финансови съображения подминавахте на път към хотелския all inclusive.
8. Минимум стрес
В ерата на онлайн чекирането напрежението вече не е чак така голямо – бордната карта е на смартфона ви, данните от паспорта ви отдавна са попълнени и вие сте готови да отпътувате. Какво все пак може да ви помогне съвсем да намалите вълнението преди полета: стегнете багажа ден по-рано, запишете си час за релаксираща терапия в SPA центъра на хотела, изпотете се във фитнеса и пийте достатъчно вода, за да се справите с дехидратирането по време на полет.
9. На борда
Какво да правите, ако носталгията ви обхване още на летището? Психологът Джесика де Блум препоръчва да се потопите в най-съкровените (и възможно най-интимни) спомени от отминалия отпуск (всичко, което ще спестите при разказите на роднини и приятели у дома).
ЛЮБИМИТЕ ЦИТАТИ ОТ КНИГИ ЗА ЛЯТОТО
Тъкмо така ще запазите и тези спомени живи. А след кацането? Планирайте следващата почивка!
10. След завръщането
Предотвратете постваканционната депресия – не се втурвайте да вършите всичко веднага, преструвайки се, че изобщо не сте отсъствали. Ако имате възможност, останете един ден у дома. Или, ако вече сте на работа, позволявайте си по-чести паузи и по-дълги обедни почивки, поне през първата седмица. И разказвайте! Разказвайте за всичко на всекиго. Така удължавате хубавите изживявания.