
Събитията от последно време предизвикват много безпокойство у хората по целия свят. Осъзнавайки, че не можем да влияем на глобалните процеси, ние започваме да се фокусираме върху собствените си чувства и често се потапяме в чувство на безпомощност. Ето защо е особено важно да се научите как да разтоварите ума и да се успокоите. Будистите предлагат прости практики и стъпки, които могат да донесат духовно облекчение. Будистките учители твърдят, че техните учения могат да помогнат за преодоляване на несигурността, страха и тревожността, особено по време на криза.
Признайте страха
Будистките учения казват, че страданието, болестта и смъртта са неща, които трябва да се очакват, разбират и признават. Природата на реалността е посочена в кратка мантра: „Аз съм подвластен на стареене... подвластен на болест... подвластен на смърт“. Напомня на хората, че страхът и безпокойството, непредсказуемостта и липсата на контрол са естествени за обикновения живот. От будистка гледна точка идеята, че нещата трябва да са различни, добавя ненужно страдание. Въпреки това будистките учители съветват да се работи със страха и той да се преработи в чувство за приемане. Както обяснява будисткият монах на Теравада Аджан Брам, когато „ние се борим със света, преживяваме това, което се нарича страдание“, но „колкото повече приемаме света, толкова повече можем да му се наслаждаваме“.
Проявявайте състрадание
Будистките учители вярват, че четири състояния на ума могат да заменят тревожността и страха: доброта, състрадание, радост и спокойствие. Казват, че когато емоциите, свързани със страх или безпокойство, станат твърде силни, трябва да се припомнят примери за състрадание, доброта и съпричастност. Моделът на мисли за страх и отчаяние може да бъде спрян, като се върнете към чувството за грижа за другите. Състраданието е важно, дори когато поддържаме дистанция – грижете се за отношенията си с другите през този труден момент. Това може да стане чрез разговори, както и чрез независими практики като медитация, успокояване на емоциите и отправяне на благопожелания.
Практикувайте медитация
Осъзнаването и медитацията играят ключова роля в будистките учения. Практикуването на осъзнаване има за цел да ограничи импулсивното поведение. Например, можем да обучим ума си да наблюдава появата и изчезването на такива физически прояви като сърбеж без никаква физическа намеса, игнорирайки естественото желание на тялото да се почешем. Тибетският будистки монах Йонге Мингюр Ринпоче съветва да наблюдавате усещанията за безпокойство в тялото и да ги възприемате като облаци, които идват и си отиват.
Медитацията, в сравнение с осъзнаването, е по-дълга и по-дълбока вътрешна практика. За будистите оставането насаме с ума си е идеалното време за медитация. Редовната медитация може да ви помогне да разпознаете страха, гнева и несигурността и да приемате тези чувства като просто преходни реакции към непостоянна ситуация. Когато медитиращите вдишват, те трябва да разпознаят страданието и безпокойството, които човек изпитва, а когато издишват, да пожелаят мир и благополучие на всички.
Мислете за взаимовръзките
Будистките доктрини признават универсални взаимовръзки. Всяко действие, което някой предприема, за да се погрижи за себе си, като миене на ръцете или усилена работа, помага на другите. Дуалистичното мислене за отделеността между себе си и другите, себе си и обществото се срива, когато се разглежда от гледна точка на взаимовръзката. Нашето оцеляване зависи от други хора и когато се чувстваме отговорни към всички, разбираме концепцията за взаимовръзка като мъдра истина.
Научете се да наблюдавате отстрани
Опитайте това упражнение: представете си, че напускате тялото си, реете се над него и се издигате по-високо, докато не погледнете надолу към себе си, света и хората около вас. Вие сте наблюдател, не участвате в ситуацията. Като наблюдател вие не се ядосвате и не се намесвате емоционално в ситуации. Просто наблюдавате какво се случва без да съдите. Това упражнение може да ви помогне да откъснете ума си от суматохата и да погледнете на нещата от различна гледна точка.
Намерете време за себе си
Времената на несигурност, казват будистките учители, могат да бъдат добра възможност за прилагане на всяко учение на практика. Хората могат да превърнат разочарованието в настоящия момент в мотивация да променят живота и възгледите си за света. Ако човек приеме трудностите като част от духовния път, той може да използва трудните времена, за да се ангажира да живее по-добър живот. Може би най-накрая ще имате възможността да разсъждавате върху живота си, да оцените добрите малки неща и връзките си с други хора.