Преминете към основното съдържание

Кое време от денонощието за каква тренировка е подходяща

Какво изпитва тялото в различните часове на деня и нощта?
© iStock

1:00 – По това време повечето хора се намират в състояние на дълбок сън и организмът е особено чувствителен на болката.

2:00 – Повечето органи, с изключение на черния дроб, забавят дейността си. Черният дроб ритмично преработва и освобождава организма от токсини.

3:00 – Целият организмът си почива. Честотата на пулса и дишането се забавя.

4:00 – Кръвното налягане е на пределно ниско ниво, което означава, че не е достатъчно оросен. Много болни хора посрещат смъртта си именно в този отрязък от нощта. Човешкият слух става особено чувствителен.

5:00 – Бъбреците прекратяват отделянето на урина. Сънят е на границата на дълбокия и повърхностния. Ако човек се събуди в този момент, ще се чувства бодър и отпочинал.

6:00 – Кръвното налягяне започва да се повишава, а сърцебиенето да се учестява.

7:00 – Имунитетът на организма започва да се повдига. Ако в този момент се опитате да вкарате в него вирусен или патогенен микроб, то от страна на организма ще му бъде оказано мощно съпротивление.

8:00 – Токсичните вещества в черния дроб са напълно обезвредени. Ако в този момент приемате спиртни напитки, това ще създаде изключително натоварване за този орган.

9:00 – Нервно-психическото състояние се намира в най-висшата си точка. Чувствителността към болката започва да намалява. Сърцето започва да работи по-енергично.

10:00 – Човек е пълен с ентусиазъм и енергия, намира се в най-доброто си физическо състояние (подходящо за спортуване). Подвижността и работоспособността са много повишени.

11:00 – Сърцето работи с обичайния си ритъм. Човек все още не се поддава на умора.

12:00 – По това време организмът е в най-висока степен на активност, затова се препоръчва обедната почивка да е най-рано след час.

13:00 – Черният дроб си почива, част от гликогена постъпва в кръвта. Появява се леко чувство на умора, която налага да отдъхнете.

14:00 – Този час отбелязва най-ниската точка на физическа активност на организма за цялото денонощие. Реакциите са забавени.

15:00 – Органите повишават чувствителността си, особено вкуса и обонянието. Постепенно работоспособността се повишава.

16:00 – В състава на кръвта се увеличава нивото на захарта, но това не предизвиква заболяване, тъй като бързо се стабилизират.

17:00 – Повишава работоспособността, а издръжливостта на организма се повишава два пъти.

18:00 – Чувствителността към болка се понижава, а работата на нервната система се забавя.

19:00 – Кръвното налягане се повишава. Нервно-психичната дейност става неустойчива, появява се раздразнителност към най-малката подробност, понякога до избухливост.

20:00 – Телесното тегло достига своя максимум. Реакциите на организма стават по-остри.

21:00 – Дейността на нервната система се нормализира. Повишава се способността за запомняне.

22:00 – Броят на левкоцитите в кръвта (белите кръвно телца) се увеличава, а температурата на тялото се понижава.

23:00 – Организмът се готви за почивка, клетките възстановяват функциите си.

24:00 – Последният час на денонощието – това е времето, в което, ако сте си легнали към 22:00 ч, сте в най-хубавата фаза на съня.

Автор Люба Вангелова  

Още по етикети

спорт , добра форма
messages.loading
Горе
ELLEworldtwitter-logo-silhouettepinterestinstagram envelopeyoutubemenuclose chatalarmexclamation-signwarninglocked-padlockfavorite-heart-buttonmagnifying-glassdown-arrowuser