Преминете към основното съдържание

Кои увлечения ни правят по-умни?

Четенето на книги повишава самооценката и способността за логическо мислене
© iStock

Дълго време битуваше мнението, че хората достигат определено интелектуално ниво, след което не могат да го развият – това е природният им потенциал. Но неотдавна учените доказаха, че всеки човек може да стане по-умен, благодарение на хобито си!

Изследователите обясняват това с факта, че докато опознава нещо ново, мозъкът ни образува нови неврони, които му помагат да бъде по-бърз и по-добър. Има някои увлечение, които могат да ви помогнат да станете по-умни. Време е да изберете нещо интересно за себе си.

#1. Свирене на музикален инструмент

Свиренето на какъвто и да било музикален инструмент развива моториката, аналитичните способности и помага за изучаването на чужди езици, както и на математика, също развива и креативността.

Много могат да потвърдят, че отборните спортове носят подобни бонуси, каквито свиренето на музикален инструмент носи – създаването на нови нервни влакна и свързването на лявото с дясното полукълбо. Това подобрява паметта, реакциите и лидерските качества. И всичко това се случва независимо от възрастта.

#2. Просто четете

© iStock

Рей Бредбъри в своята антиутопия „451 градуса по Фаренхайт“ много точно описва портрета на човек, отказал се от четенето на книги. Четенето отнема стреса, повишава самооценката и способността за логическо мислене, за анализирането и решаването на задачи, основани на реалния житейски опит. Тези качества ще ви помогнат по-добре да организирате собствения си живот и способността да се грижите за другите.

#3. Спортувайте

Не става дума да влизате всеки ден в спортната зала, но редовно да си осигурявате физическо натоварване и поне веднъж в седмицата да имате интензивно натоварване. При редовно физическо натоварване клетките се снабдяват с протеини. Това помага за концентрация, за подобряване на паметта и остра и бърза мисъл. Заседналият начин на живот ни прави по-глупави, като немските учени преди около две години шокираха света със следния извод: „Заседналия начин на живот е по-страшен за здравето от тютюнопушенето.“ Те показаха доказателства за това, че мозъкът на нископодвижни хора работи по-лошо от този на хора, които правят сутрешен крос.

#4. Учете нов език

Най-добрата тренировка за ума е не разгадаването на трудни задачи, а ученето на нов език. А сам по себе си тренираният мозък от своя страна може да реши бързо трудна задача, да планира по-лесно, да намира изход от трудни ситуации. Но това не е всичко. В изследване на Националната академия на науките в САЩ се доказва, че хората, които владеят два езика, намират много по-лесно и бързо решения в различни ситуации в сравнение с тези, които не знаят друг език, освен родния. Знанията на поне два чужди езика помага за обективна оценка на обкръжаващата действителност, както и върху способността да бъдат поставяни правилните задачи.

#5. Постоянно търсете нещо ново

Студентите преди изпит така заучават материала, че в момента на теста се превръщат почти в експерти в дадената област. Факт, това остава само за ден, защото ако не обновяват периодично знанията си, те бързо се „изтриват“. Именно това е причината ученето на чужд език да ни прави по-умни – с еднаква интензивност повтаряме наученото и научаваме ново. Приложете този подход към обичайния си живот: записвайте цитати от книги, разпечатвайте статии, които ви харесват, записвайте си всичко, което ви се стори интересно и важно. Периодично разглеждайте записките си. Мозъкът ви с времето се научава да поема повече и повече информация и така кръгозорът ви се разширява.

Автор Люба Вангелова

Още по етикети

ум , кариера , емоции
messages.loading
Горе
ELLEworldtwitter-logo-silhouettepinterestinstagram envelopeyoutubemenuclose chatalarmexclamation-signwarninglocked-padlockfavorite-heart-buttonmagnifying-glassdown-arrowuser