
От незапомнени времена ленът се отглежда заради неговите фибри, от които се произвежда текстилна тъкан. Древните египтяни са познавали отлично хранителните и медицинските му качества. Плиний Старий изброява 30 лекарства на базата на лененото семе. И до днес то е част от китайската и аюрведическа фармация.
Лененото семе съдържа:
- разтворими фибри, много полезни при запек, както и за намаляване нивото на холестерола в кръвта (според някои изследвания лененото семе регулира и кръвното налягане);
- лигнини (фитоестрогени), които могат да отслабят симптомите на менопаузата;
- алфа-линоленова киселина – отлична за здравето мазнина от семейството на омега 3.
При болки
Счукано ленено семе се слага в торбичка от марля, която се пуска за около 10 минути във вряща вода и след това се поставя върху болното място. Държи се, докато изстине. По този начин се лекува зъбобол, ишиас, ревматизъм, невралгия на лицето, болки в корема.
При рани
Прашец от ленено семе се прилага при изгаряне и заболявания на кожата. Кашицата се използва при лечение на рани, кръвотечения и др. Лененото семе, сварено в мляко, се налага като компрес при загрубели пети.
При затлъстяване
Една супена лъжица семена се поставят в половин литър вряла вода и се варят на слаб огън 2 часа, като периодично се разбъркват. Съдът задължително трябва да е покрит. След охлаждане течността се прецежда и се пие по 3 пъти дневно 30 минути преди хранене в продължение на 10 дни. След 10 дни почивка курсът се повтаря.