Преминете към основното съдържание

Less is more. Вие какво изхвърлихте за последно?

Минимализъм в 5 стъпки
© istock

Родил се като естествено продължение на модернизма в изкуството, в редица култури и общества минимализмът е издигнат вече до ниво на житейска философия. Някои го определят като контрапункт на консуматорството и го превръщат в свой начин на живот. За други той е вдъхновение, безброй са примерите в света на модата, интериорния дизайн, архитектурата и т.н.

Ако ви се струва прекалено да живеете с няколко на брой мебели или пък дрехи, ви предлагам да опитате една по-олекотена версия на минимализма. Още повече че моментът е изключително подходящ. Пролет, ново начало, време, в което е добре да поразчистим (във всеки един смисъл).

ЗА ПОЛЗИТЕ ОТ МИНИМАЛИЗМА

1. Постигаш удобство и спокойствие

Нещата се намират по-бързо и по-лесно, когато са на мястото си. Излишните предмети отвличат вниманието и пречат на концентрацията, тъй като претоварват, задушават пространството. А и защо, за бога, да пазите всички тези вещи, при положение че не ги използвате?!

2. Спестяваш пари, а и се грижиш за околната среда

„Не сме толкова богати, че да си купуваме евтини неща.“ Чували сте тази максима, нали? Колкото и снобско да звучи за някои, признайте, че има истина в нея.

Когато купуваме високочачествени (и по-скъпи) стоки, ги ползваме по-дълго време, освен това се грижим за околната среда (няма да навлизаме сега в темите за замърсяване, рециклиране и т.н.). С други думи, следващия път си купете скъпата рокля вместо трите евтини. Няма да настане световна революция, ако се появите повече от веднъж с един и същи аутфит на парти.

3. Необходимост или прищявка?

Отново с дрехи ще дам пример. Знаем, че очакването на новата покупка понякога носи много по-голяма радост от самата нея, а еуфорията от притежаването й изчезва твърде бързо. Затова винаги си задавайте въпроса „Наистина ли имам нужда от тази рокля/чанта/обувки?“. 

4. Радостта от малките неща

„Колекционирай моменти, а не неща.“ Още една вдъхновяваща фраза. Хубавото е, че всъщност невинаги имаме нужда от пари, за да си подарим нещо хубаво. Кое ще запомните: избора и покупката на онези флорални завеси или спонтанния пикник сред природата със стари приятели?

Инвестирайте пари не във вещи, а в развитието си и в емоции. Те остават за по-дълго.

5. Less is more

Всъщност цялата концепция на минимализма живее в тези три думи. Колкото по-малко ненужни неща имаме у дома и на работното място, толкова по-малко ще се разсейваме и по-малко време ще отделяме за досадни проблеми. Същото важи с пълна сила и за хората. Намаляването на излишните или токсичните връзки в живота ни води до повече време, пространство, положителни емоции. 

МИНИМАЛИЗЪМ В 5 СТЪПКИ

1. Поставете нещата в ред

Дрехи, книги, козметика, листи, тефтери, маркери, моливи, дори прозорците в браузъра на компютъра ви понякога са толкова много... Ако ви е трудно да се разделите с любимите си неща, им кажете едно пробно „Сбогом!“. Приберете ги в торби и кутии и да ги скрийте от себе си. Ако за една до две седмици си спомняте за тях и съжалявате, че сте се отървали от тях, тогава ги върнете. Ако ги забравите, значи е време да се отървете от тях завинаги.

2. Дарявайте, продавайте, подарявайте

Можете да дарите част от ненужните си дрехи и предмети за благотворителност, да ги продавате в онлайн магазини за втора употреба, да подарите нещо на сестра си или майка си, да дадете за рециклиране.

3. Приоритизирайте

Съсредоточете се върху целите и ценностите си, не бързайте, не искайте да правите всичко наведнъж. Не влагайте енергията си в много на брой неща едновременно, това ще ви изтощи. Отстранете излишното, пък било то и временно, за да прецените в крайна сметка кое ви носи най-голям смисъл.

4. Хигиена на общуването

Оттеглете се от всички клюки и интриги. Говорете винаги честно и открито. С течение на времето ще видите, че токсичните хора малко по малко изчезват от живота ви.

5. Хигиена на времето

Най-малко веднъж седмично изключвайте телефона си или поне нотификациите и прекарвайте време с важните за вас хора и/или само със себе си. Аз го наричам офлайн детокс. Действа много енергизиращо, после сте нови хора.

messages.loading
Горе
ELLEworld twitter-logo-silhouette pinterestinstagram envelopeyoutubemenuclose chatalarmexclamation-signwarninglocked-padlockfavorite-heart-buttonmagnifying-glassdown-arrowuser