Преминете към основното съдържание

Майчината утеха е научно доказана

Майките винаги ни казват правилното нещо, но важно е и влиянието на майчиния говор
Когато момичетата разговарят с мама...
Когато момичетата разговарят с мама... © iStock

Учените доказаха, че майчината утеха не е мит. В експеримент те откриват, че при младите момичета, които разговарят с майките си – по телефона или на живо – нивата на кортизол (хормона на стреса) спадат по-бързо. Тези на окситоцин (отговаря за чувствата на любов и удоволствие) пък се покачват значително.

Дали това се дължи на факта, че майките винаги ни казват правилното нещо, или е чисто и просто следствие от влиянието на майчиния говор, пита се психоложката и един от авторите на проучването Лесли Селцър от университета в Уисконсин.

Ало, мамо?

Селцър и нейните колеги подлагат момичета на възраст между 7 и 12 г. на тежък тест по математика, по време на който трима възрастни непознати били инструктирани да наблюдават строго всяко от тях.


10 ПРАВИЛА НА ФРЕНСКИТЕ РАБОТЕЩИ МАЙКИ


След това тестваните деца били разделени на четири групи: едната говорила с майките си по телефона, втората – на живо, третата – чрез чат, а последната не се свързала с родителите.

Момичетата, които чули или се видели с майките си, демонстрирали спад в нивата на кортизол и пик на нивата на окситоцин, за разлика от останалите две групи.

Още от утробата

Така учените стигат до заключението, че нещо в майчиния глас има успокояващ ефект върху дъщерите. Когато взаимодействието е сведено до текст на екрана, ефектът изчезва. Обяснението? Селцър вярва, че сме предразположени да реагираме на вокалните интонации на нашите майки още от утробата.

messages.loading
Горе
ELLEworldtwitter-logo-silhouettepinterestinstagram envelopeyoutubemenuclose chatalarmexclamation-signwarninglocked-padlockfavorite-heart-buttonmagnifying-glassdown-arrowuser