Преминете към основното съдържание

Мъжка работа ли е гардеробът?

Вижте как тактично да попълвате пропуските в стила му
© iStock

От списание ELLE България 

Когато на една дама й се наложи да влезе в ролята на стилистка на своя мъж, всички се питат: как ще го убеди да се облича по-добре? Правилният въпрос обаче е: Трябва ли? ELLE разнищва подхода към чуждия гардероб и случаите, в които го прилагаме

Зад всеки велик мъж обикновено стои една жена... с усет към мъжкото облекло – съпруга, приятелка, сестра или майка. Тя му избира подходящата вратовръзка, обувките, сакото с актуална кройка. Тя изхвърля (понякога тайно, но пък решително) модните прегрешения от неговия гардероб. Тя инспектира ризите, коланите и всичко, което би могло да носи послание „износено“. А той? В най-добрия случай е доволен, че си спестява: 1) тревогите около досадния шопинг и 2) главоблъсканиците при съчетаването на дрехи и аксесоари. Има обаче и лош вариант – мъжът да не одобрява пряката намеса в неговия гардероб. Това, което остава на дамата тогава, е тактичното попълване на пропуските в стила му под формата на „невинни“ подаръци. А какъв по-подходящ повод за подаряване от празниците в края на годината!

Визитна картичка

Яркожълт пуловер, раздърпана риза или стари дънки. Във външния вид на много мъже все ще се намери нещо, което да боде очите на нежните им половинки. Някои дами дори се срамуват да излизат с партньора си, ако той е облечен с неподходящи според тях дрехи. Една-трета от германките например не харесват стила на обличане на своите мъже, установи проучване, цитирано от „Дойче веле“. Голяма част от анкетираните признават, че неодобрението им ги тласка към радикална намеса в гардероба на силните половинки. 11% от жените дори приготвят облеклото на своя партньор всяка сутрин, а 33% купуват дрехите му вместо него. Причината: опасенията им, че неговият собствен избор може да се окаже „фатален“. Така поне твърдят запитаните дами. Според психолози обаче истината се крие по-дълбоко – в представите на жените, че техните мъже и деца са визитната им картичка пред света.

11% от жените приготвят облеклото на своя партньор всяка сутрин, 33% му купуват дрехите.

По гащи и чорапи

Ето защо в шопинг списъка на доста домакини влизат куп мъжки принадлежности – от бельо и чорапи до вратовръзки и якета. Бельото и чорапите са най-купуваните от жените мъжки артикули: над 57% от нежните половинки ги вземат вместо своите партньори, сочи статистика. Над 50% са и купуваните от дами ризи и пуловери. Стабилна позиция с 40.5% заемат вратовръзките. Сред по-рядко вземаните от жените дрехи са панталоните (32%), дънките (30%) и якетата (28%) – вероятно защото при избирането им е добре мъжът да присъства, за да ги пробва. По същата причина с относително нисък дял са и обувките (под 25%). Спортното облекло пък остава запазена територия на силния пол (24%). Все още няма официална статистика конкретно за България, но от споделеното по форумите е видно, че и българките пазаруват бельо, пуловери и ризи за мъжете си в над 50% от случаите.

Не точно липса на вкус

Това означава ли, че мъжете са модни неудачници? Съвсем не! Първо, нека не забравяме останалите две-трети анкетирани дами от цитираното по-горе проучване. Те явно харесват как се обличат половинките им. Второ, не всички представители на силния пол са абдикирали от шопинга заради липса на вкус. Много от тях всъщност са в час с модата, но пазят старите си дрехи от... чиста сантименталност (кой каза, че мъжете не били романтични?!). За трети подмяната на гардероба не е на челно място в списъка с потребностите им, който обикновено е оглавен от високотехнологични джаджи като навигационна система или допълнителен харддиск за компютъра. Разбира се, има и мъже, които не умеят да правят адекватен избор на облекло, защото дълго време са били обличани от майките си.

Радикална тактика

При последния вариант често се получава сблъсък на полюсни модни мнения. В резултат някои съпруги прибягват до радикални тактики, за да се отърват от „опасните“ елементи в гардероба на партньора. Старомодното сако получава запазено място в коша за пране, хавайската риза един ден необяснимо изчезва, панталоните с ¾ крачоли потъват в дъното на шкафа с дрехи за другия сезон... Подходът определено работи, но дали е правилен? Според някои той погазва брутално разбиранията за лична независимост. Според други няма повод за сърдене. „Това, че купувам дрехи на мъжа си, не означава, че той има лош вкус. Но той се облича адекватно в 50% от случаите. Останалите 50% са моя грижа“, казва една от вмешателките в съпружеския гардероб. Според психолози истината е някъде по средата – в двойката трябва да има граници на зоните на влияние, включително и за облеклото.

Трябва да има граници на зоните на влияние, включително и за облеклото.

Стъпка по стъпка

Ако сте решили да подобрявате стила на партньора си, действайте с уважение към неговото лично пространство. Не изхвърляйте дрехите му, а поговорете с него. „Изразете желанията си, но му дайте възможност сам да направи избора. Радикалните действия не носят успех“, категорична е семейната терапевтка Улрике Дам, цитирана от БГНЕС. Как да подходите?

▪ Правете му по-често комплименти, за да го мотивирате.

▪ Напомняйте му, че се стараете да изглеждате добре заради него – така има по-голям шанс той да ви върне жеста.

▪ Показвайте му дрехите, които сте му харесали, под предлог, че ви трябва помощ за подарък на ваш чичо, брат или приятел, и се информирайте какво мисли.

▪ Преди да му купите нещо, сравнете дрехата с тези в гардероба му – не излизайте извън неговата зона на комфорт. Ако прекалено се отдалечите от близките до стила му неща, ще го тласнете да държи още повече на своето.

▪ Търсете елемент, който да му напомня за някакво негово увлечение – голф, риболов, рали. Шансовете той да заобича вашия подарък ще са по-големи.

И накрая, ако любимият все пак не пожелае да замени стария пуловер с избрания от вас, не се отчайвайте, а си припомнете: съдържанието е по-важно от опаковката!

Най-зле облечените

Въпросът за стила на мъжете явно силно вълнува германците. Освен подробно допитване до дамите за начина, по който се облича силният пол, в Германия бе проведено и проучване, оценяващо облеклото на туристите от различни нации. Анкетата на немския сайт zoover.de разпитва 16 хиляди европейци за това кои са най-зле облечените от тях. Резултатите нареждат германците на второ място (получили са 21% неодобрение от всички отговорили). Преди тях с 34% са единствено англичаните. Най-често като пример за лош вкус са посочени техните татуировки, докато при германците смущаваща била комбинацията от бели чорапи и сандали. Най-малко „черни точки“ пък са събрали швейцарците – едва 1% неодобрение.

текст Петра Денчева

messages.loading
Горе
ELLEworldtwitter-logo-silhouettepinterestinstagram envelopeyoutubemenuclose chatalarmexclamation-signwarninglocked-padlockfavorite-heart-buttonmagnifying-glassdown-arrowuser