
Специалистите по поведенчески разстройства предлагат да си вземете свободен ден или просто да си изключите телефона за 24 часа, ако забележите някои от следните симптоми:
1. Главоболие през уикенда. Внезапно спадане на напрежението поради факта, че не сме на работа, може да предизвика мигрена, обяснява д-р Тод Швед, директор на Центъра по изследване на главоболието към Вашингтонския университет. Съветът му е и през почивните дни да се придържате към режима си на спане и хранене от делничните дни. Станете в същия час – и без това сигурно се будите по това време, закусете бавно и се насладете на деня без началници и задачи, вместо да се опитвате да заспите отново.
2. Периодични крампи. Неприятните болезнени схващания се наблюдават два пъти по-често при жени под стрес отколкото при тези, които живеят без постоянни тревоги и напрежение, съобщават учени от Харвардския колеж за обществено здраве. Причината е нарушение на хормоналния баланс, причинен от състоянието на стрес. Физическите упражнения могат да облекчат оплакванията не само от крампите, но и да успокоят стреса, като намалят активността на симпатиковата нервна система.
3. Скърцане със зъби по време на сън. Може и да не разберете за този симптом, ако спите сами, но пък на сутринта може да изпитвате необяснима болка в челюстите. Вероятна причина за скърцане със зъби по време на сън може да е стресът, на който сте подложени през деня. Попитайте зъболекаря си за специални предпазители, които се слагат в устата през нощта, за да облекчите симптома, но най-важното – отстранете причината за напрежението.
4. Странни или кошмарни сънища. Специалистите твърдят, че сънищата стават позитивни през нощта, за да се будим щастливи на сутринта. Но когато сме под стрес, нощта е неспокойна, този положителен процес се накъсва и неприятните мисли се прокрадват в сънищата ни. Опитайте се да си осигурите здрав сън от 7-8 часа, като избягвате напитки с кофеин и алкохол вечер. Лягайте си в един и същи час, задължително преди полунощ, а най-добре около 22 ч.