Преминете към основното съдържание

NEOVADIOL – ЗАПОЧНЕТЕ С КОЖАТА СИ

Лаборатории Vichy 30 години трупа експертни знания за въздействието на хормоналните промени върху кожата през менопаузата и провежда над 20 мащабни проучвания сред жени в тази възраст.

© Архив на марката

На тази база марката дава ефикасно решение – продуктовата гама Neovadiol за грижа за кожата през различните фази: перименопауза, менопауза и постменопауза. Много неща могат да се променят по време на трите етапа на менопаузата, но първите симптоми можем да забележим във вида на нашата кожа. По време на перименопаузата жените често страдат от нередовен менструален цикъл. Този период носи различни физически симптоми: топли вълни, промени в кожата и растежа на косата, колебания в теглото. Често се наблюдават и психически симптоми, като промени в настроението и безсъние.

© Архив на марката

След перименопаузата идва ред на менопаузата, която официално се счита, че започва, когато менструацията липсва повече от една година. В тази фаза топлите вълни и промените в настроението могат да намалеят, но други симптоми като стареене на кожата и риск от остеопороза могат да се увеличат. Менопаузата води до хормонални промени, които засягат кожата на лицето, като намаляване на производството на колаген и еластин, както и намаляване на нивата на хормона DHEA. В тези етапи подкрепата на най-близките е безценна, но има още една специална сила, която ни предлага френският дермокозметичен лидер Vichy. Продуктовата гама Neovadiol трансформира кожата на няколко нива и възвръща нейния младолик вид, обем, плътност, мекота и блясък. Протоколът за перименопауза включва дневна грижа с уплътняващ и изпълващ ефект, както и нощен крем с уплътняващ и ревитализиращ ефект, който има охлаждащ ефект. От друга страна, за периода след менопаузата, серията включва подхранваща дневна грижа за кожата и нощна грижа с подхранващ и стягащ ефект за постменопауза.

От ляво надясно: Началникът на Клиниката по дерматология и венерология проф. д-р Здравка Демерджиева, журналистката и актриса Люба Пашова, кардиологът д-р Румяна Радославова, гинекологът д-р Сесил Кедикова

Във всеки етап от менопаузата, като първа стъпка към перфектен протокол и преди дневна и нощна грижа, се препоръчва използването на Neovadiol Meno 5 BI-Serum, който активира 5 механизма срещу стареенето на кожата в менопаузата: стяга контурите на лицето, намалява видимостта на възрастовите пигментации, намалява бръчките, възстановява блясъка на кожата и възстановява липидите в повърхностните слоеве.

Vichy – водещо име в дермо козметиката, традиционно организира панел MenoTalks, на който открито се обсъждат теми, важни за всяка жена. Тази година той се проведе на Световния ден на менопаузата. В центъра на събитието MENO Positivity бяха изявени експерти от Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда. Ендокринолог, психолог, кардиолог, дерматолог и гинеколог дадоха ценни съвети за справяне с предизвикателствата в този период и за поддържане на цялостното здраве и благосъстояние.

И актрисите Катерина Евро и Люба Пашова споделиха опит, за да погледнем с усмивка на трансформиращата житейска фаза. Една трета от живота ни минава в менопауза и постменопауза! Тогава често сме нервни, плачливи и кисели, в плен на горещи вълни и пристъпи на сърцебиене, изпитваме сривове в настроението и в репродуктивната функция, безсъние, възрастови изменения в кожата и косата. Знаем, че тези промени са естествени, но сме наясно и как зле се отразяват на здравето, самочувствието ни и качеството на живот. Всяка година 25 милиона жени по света навлизат в менопауза, а до 2025 г. ще са я изпитали 1,2 милиарда. Но за половината от тях е трудно да говорят открито с партньора и семейството си за своите преживявания в този период. За да повиши осведомеността колко е важна подкрепата на близките и да насърчи жените да говорят открито на тази тема, Vichy – бранд сред лидерите в областта на грижата за зряла кожа и подкрепящ жените повече от две десетилетия, създаде кампанията MENOPOSITIVITY. Целта є е да подчертае колко е важно да се чувстваме комфортно в собствената си кожа и да разбием табутата, споделяйки опит и експертни съвети; да получаваме подкрепа и информация, които да помогнат да се справим по-леко с физическите и емоционални промени в тази трансформираща житейска фаза. С вярата, че откритият разговор ще помогне, Vichy и лекарите от Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда организираха MENO Talks – среща в Световния ден на менопаузата 18 октомври. В центъра на събитието бяха началникът на Клиниката по дерматология и венерология проф. д-р Здравка Демерджиева, ендокринологът д-р Бойка Костова-Сякулова, кардиологът д-р Румяна Радославова, гинекологът д-р Сесил Кедикова и началникът на Центъра по клинична психология, психоонкология и психосоматика д-р Маргарита Тарейн. Присъствието на заместник-министъра на здравеопазването, проф. Илко Гетов, доказва, че темата е значима за профилактика на женското здраве. Модератор на разговора на живо, излъчван и онлайн, беше актрисата Катерина Евро.

„Тази възраст не трябва да е тегоба, защото животът е хубав, нека да му се радваме“, каза актрисата.

© Архив на марката

Какво и кога се променя

Навлизаме в менопауза средно на около 51 години, но при всяка жена тази възраст варира, защото зависи от начина на живот, здравето, гените. Може да се случи във всеки момент между 45 и 55 години. Периодът 10-ина години преди това лекарите наричат „пременопауза“. Перименопаузата е моментът около нейното настъпване, а този, който я последва, е постменопауза. В началото се скъсяват периодите между две менструации, стават нередовни, нарушава се и техният интензитет. Това е придружено от подуване на корема, главоболие, нарушения на съня, чувство на тревожност. След 40-ата година овулаторните цикли намаляват и 1 година, след като менструацията спре окончателно, навлизаме в менопауза. Женските полови хормони влияят върху всички органи и намаляването на техните нива се отразява на всички съдове. Те вече не са така еластични, както преди, увеличава се лошият холестерол, намалява добрият, има предпоставки за развитие на сърдечносъдови заболявания. Значителният спад на женския хормон естроген води до много промени, особено видими за кожата. Производството на себум намалява, а епидермисът изтънява. Синтезът на колаген, еластин и хиалуронова киселина се забавя и кожата става по-суха, по-тънка и с по-изразени бръчки. Увеличава се и оксидативният стрес и кожата става по-податлива на вредните влияния на UV лъчите. Нарушава се структурата на косъма и косата отслабва. „Менопаузата е и сериозен психически трус, възприема се като символ на остаряването, и когато се чувстваме рязко лишени от младост, женственост и фертилност, се отключва риск от депресия“, коментира психологът д-р Тарейн. „Никой и никога не е готов за такава промяна, но е важно да си напомняме, че менопауза и остаряване не са едно и също! Има начини да се справим с предизвикателствата, които ще ни поднесе този житейски етап.“ Всичко хубаво предстои Менопаузата обаче не е само източник на драми и страдания. Специалният гост на събитието Люба Пашова изненада с различен поглед: „Най-хубавите неща в живота и в кариерата ми се случиха в този период и се чувствам прекрасно, така че няма нищо страшно“, заяви дългогодишната тв водеща, журналист и актриса. Ендокринологът д-р Костова-Сякулова я подкрепи със статистика, според която 25% от жените в световен мащаб нямат никакви оплаквания след навлизането си в менопауза. „Предполагам, че безболезненото и безпроблемно преминаване при тях се дължи най-вече на стабилна психика, позитивна нагласа и адекватна адаптация. Точно това са и основните ми препоръки как да минем по-леко през този етап“, коментира тя.

Събрахме още добри, ценни и оптимистични идеи, съвети и възгледи от специалистите и всички те са единодушни: нека живеем с нагласата, че всичко хубаво предстои!

© Архив на марката

Добър вариант ли е хормонозаместителна терапия?

Гинекологът д-р Кедикова: Жените, които понасят тежко менопаузата, могат да намалят значително страданията си с нея. Фитоестрогените са добро решение, както и хормонозаместителната терапия. Вече има добри продукти с минимизиране на отрицателните ефекти от нея, а положителните са налице – тази терапия подобрява значително нещата във всички аспекти от състоянието на тургора до мисловната дейност и способността за концентрация. Не бива да се плашим от хормонозаместителната терапия и най-подходящият момент да се започне с нея е точно преди настъпването на менопаузата, когато са най-изразени симптомите. Този момент е подходящ и заради превенцията срещу остеопороза, заради доброто усвояване на калция.

Актрисата Катерина Евро: Аз бях на хормонозаместителна терапия 8-9 години, бях много щастлива и всичко си ми беше наред. След това нещата се успокоиха и оплакванията не се върнаха. Всъщност, в менопауза можем да си живеем прекрасно – да ходим на море и да спортуваме когато си искаме, без да планираме и да се съобразяваме с месечните цикли. Важно е да проявяваме грижа за себе си по всякакъв начин. Как да предотвратим сърдечни заболявания в този период?

Кардиологът д-р Радославова: На първо място – с правилно хранене. Акцентът да бъдат плодове, зеленчуци, ненаситени мазнини, пълнозърнести храни. Изключително е важно да поддържаме нормално тегло, защото всеки излишен килограм крие сърдечносъдов риск. Спортувайте, като минимумът е 30 минути бърз ход на ден. Измервайте редовно коремната си обиколка (трябва да е около 88 см). Изчислявайте индекса на телесната си маса (ИТМ), като разделите цифрата на теглото в килограми на ръста в метри, но повдигнати на квадрат. Например ако тежите 70 килограма и сте високи 1,50 метра, то индексът на телесната маса е 70, делено на 2.30 (1,50 на втора степен е 2,30), крайният резултат е над 30, а нормалните стойности са между 19 до 25. Измервайте редовно кръвното си налягане – сутрин, когато е най-високо. Измервайте липидния профил, кръвната захар, правете си всички профилактични прегледи ежегодно. Не пийте безконтролно витамини и добавки. Може да пиете калций, магнезий и цинк, и от време на време и то – по малко витамин D и Е. Аз съм дълбоко убедена, че всеки проблем има решение. Каква козметика забавя възрастовите промени и съхранява младостта?

Дерматологът проф. д-р Здравка Демерджиева: За кожата е изключително важно да бъде добре хидратирана и да използваме правилните продукти, които съответстват на нейния тип, това са адекватните мерки. Поддържайте и косата, за да остане витална и лъскава – има богат козметичен арсенал за поддръжка, така че да бъдем винаги с добро самочувствие, здравомислещи и оптимисти!

messages.loading
Горе
ELLEworldtwitter-logo-silhouettepinterestinstagram envelopeyoutubemenuclose chatalarmexclamation-signwarninglocked-padlockfavorite-heart-buttonmagnifying-glassdown-arrowuser