
От списание ELLE България
Неприятен е, но стресът е факт! Уви, той вреди не само на здравето, но и на фигурата. Вината за това е хормонът кортизол, който се отделя в организма при натоварващи ситуации. Както знаем, той дава на тялото сигнал да се подсигури за черни дни, складирайки мазнини. Продължителното производство на кортизол повишава и апетита към сладкото и мазните храни.
Освен кортизол, надбъбречните жлези увеличават производството и на епинефрин, норепинефрин, а могат да се отделят и други хормони, които влияят на метаболизма и водния баланс. И макар стресът да засяга всички части на тялото, някои области изглежда са по-чувствителни, отколкото други. „Храносмилателния тракт най-лесно се влияе (стресът увеличава производството на солна киселина в стомаха, което води до лошо храносмилане, киселни, гастрит, язва), последван от нервната и кръвоносната системи и мускулите, в които се натрупват токсини от метаболизма“, обяснява Павлина Йонова, експерт по здравословно и балансирано хранене.
Добрата новина: можете да избегнете неприятните за силуета последици, ако идентифицирате и започнете да се храните съобразно вашия тип стрес. За целта отбележете в долния списък кои симптоми важат за вас. Три или повече съвпадения ви причисляват към съответната категория, а предложените контрамерки ще ви помогнат да повишите съпротивителните сили на организма и да редуцирате теглото си. Смесени форми от няколко стресови типа също са възможни.
Симптоми: ХИПЕРАКТИВНА
Постоянно сте в бойна готовност (не си лягате, без телефонът ви да е близо до вас).
Имате проблеми да заспите и/или да се отпуснете.
Празният график за вас е недопустим.
Владее ви усещането, че не отговаряте на някое изискване или че сте забравили нещо.
Настроението ви се мени, често сте раздразнени и нетърпеливи.
Чувствителни сте на светлина, шум, тълпи.
SOS стратегии
Солети от целина
Четири стръка целина на ден ще ви се отразят добре благодарение на растителните вещества апигенин (флаваноид) и фталиди (съединения, които намаляват кръвното налягане). Тези вещества действат успокояващо на нервната система и улесняват съня. „Хрупкавите сурови зеленчуци облекчават стреса и по чисто механичен начин“, допълва нутриционистът Павлина Йонова. „Дъвченето на целина или морковени пръчици отпуска стиснатите си челюсти и така облекчава напрежението в тях.“
Детокс с кориандър
Включете кориандър, кресон, магданоз, зеле и спанак в менюто си. Съдържащият се в тях хлорофил ще подпомогне изхвърлянето на свободните радикали от организма. Токсичността не само намалява съпротивителните сили на имунната система, но и води до по-високи нива на стресови хормони.
Повече магнезий
Специалистите препорчват за по-спокоен сън вечер да се пият по 300-400 мг магнезий. Ако идеята за хапчета не ви допада, поне се опитайте да консумирате повече храни, богати на магнезий (овесена каша, бадеми, бобови растения).
Хромът е полезен при преодоляването на апетита за сладко, а калият – на този за сол.
Симптоми: НЕВРОТИЧНА
Симптоми
Със събуждането се чувствате уморени и неотпочинали.
Будите се в три часа посред нощ.
Трябват ви кафе и сладко за енергия.
Следобедите ви боли глава, а вечер сте изтощени.
Често ви е студено.
SOS стратегии
Желязна храна
Опитайте се да увеличите приема на желязо (например, като консумирате повече месо, риба, яйца, спанак, бобови храни) и витамин В12 (морски дарове, мляко, гъби, тофу).
Ободряване с кофеин
Не пийте кафе на празен стомах – след първоначалния зарад скоро ще последва изтощение и усещане за глад. Кафето трябва да се пие след ядене. Така неговото ободрително действие е по-дълготрайно и ефективно.
Антистрес хормон
Да, има и такъв – DHEA, което е съкращение от „дехидроепиандростерон“ (хормона на мъжката сила и противодействащ хормон на кортизола). Патладжаните, морковите, олиото от рапица и от тиквено семе подпомагат отделянето му в организма.
Симптоми: СВРЪХСЕТИВНА
След ядене се подувате.
Страдате от проблеми със стомаха – запек или диария.
Имате непоносимост към млечни или пшенични продукти.
Дълго време сте приемали антибиотик.
Менюто ви е богато на въглехидрати и захар.
SOS стратегии
Помощ за червата
Пробиотиците ще ви помогнат да подобрите чревната флора, освен това потискат апетита. Особено подходящи храни за целта са: артишок, цикория, чесън, лук, праз-лук.
Здрави с тинтява
Ще събудите храносмилането си с помощта на... корен от жълта тинтява. Вместо като отвара или спиртен разтвор (който е много горчив), можете да я приемате и под формата на глобули. Билката тонизира цялата храносмилателна система и активира производството на бели кръвни клетки.
Ензимна сила
При всяко хранене пийте по една капсула с растителни ензими – например папаин и бромелаин (протеолитични ензими, които се извличат от ананас и папая). Те помагат при лошо храносмилане и блокират действието на стресовите хормони.
Симптоми: ЕМОЦИОНАЛНА
Лесно изпадате в зимна депресия или страдате отпролетна умора.
Все сте гладни за сладко, например за шоколад.
Напоследък често сте в лошо настроение.
През уикендите ви е трудно да се захванете с каквато и да е активност.
Имате проблеми със съня – трудно заспивате или се будите нощем.
SOS стратегии
На дневна светлина
Вместо да посягате към сладкото, като сте в лошо настроение (захарта повишава нивото на бетаендорфините, хормоните на щастието в мозъка), по-добре направете едно кръгче пеша в квартала. Слънчевата светлина и движението са естествен допинг за добро настроение – помагат ни да отделим повече серотонин и важния витамин D.
Полезни мазнини
Във всяко меню трябва да присъстват и мазнините, те са ваш съюзник в борбата ви с глада за сладко. Важното е обаче да се насочите към здравословните растителни мазнини. Ще ги откриете в авокадото, ядките, зехтина, сусамовото олио и това от ленено семе.
Тирозин за щастие
Като контра на лошото настроение действа и L-тирозинът. Заредени с него са сиренето, киселото мляко, тиквените семки, пилешкото, пуешкото, рибата, сусамът, спанакът, червеното цвекло, броколите, бананите.
Текст Петра Денчева