- Пачули е храст от семейството на ментата. Расте в тропическа Азия, Китай, Индия, Индонезия, Карибите, Виетнам, Филипините и Южна Америка. Европейците се запознават с характерната му миризма през XIX век благодарение на масовия износ на тъкани от Индия, които са ароматизирани с листа от пачули за прогонване на молците. Постепенно специфичният източен аромат се превръща в символ на разкош и богатство. Модата на пачулито се връща в Европа и САЩ през годините на хипитата и свободната любов. Днес все по-популярни стават лечебните му свойства.
За добро кръвообращение
Пачулито помага за активиране на кръвообращението, като заздравява стените на кръвоносните съдове. То облекчава отоците на краката и възстановява тъканите при възпалителни процеси. При усещане за тежест масажирайте краката със смес от ароматни масла: 3 капки от пачули, 4 капки от палмароза и 10 мл масло от макадамия.
Афродизиак
Ароматът на пачули събужда духа и му помага да се концентрира върху усещанията на тялото. В същото време растението подобрява притока на кислород към лигавиците, тяхното подхранване и овлажняване. Всичко това води до ефекта на афродизиак, който е най-прочутото свойство на пачулито. Смесете 2 капки ароматно масло от пачули, 4 капки от иланг-иланг и 10 мл масло от жожоба и втрийте сместа в кожата на дланите и по шията. По вагиналната лигавица може да се нанесе същата смес, но без ароматното масло от иланг-иланг, което понякога предизвиква възпаление.
Ароматен релакс
От хилядолетия пачулито е известно с успокоителното си въздействие. Голямото му предимство е, че силният му аромат позволява на съзнанието бързо да се прехвърли в друга „вселена”. Точно това качество е причина растението да се използва и срещу болка. За масаж използвайте смес от две ароматни масла: 2 капки от пачули и 2 капки от гераниум, разтворени в 10 мл масло от жожоба.
При гастроентерит
Специфичните съставки на пачулито – секвитерпените, имат силно противовирусно действие, известно на китайската и японската медицина отпреди хилядолетия. Това прави растението много подходящо за лекуване на вирусни стомашни разстройства. Масажирайте корема и тила със смес от 4 капки ароматно масло от пачули, 4 капки ароматно масло от евкалипт и 10 мл сусамово масло.
Срещу екзема и акне
Пачулито действа едновременно антисептично, противогъбично и противовъзпалително. Освен това подобрява кръвообращението. Съчетаването на тези свойства го прави много ефикасно при кожни заболявания, за обновяването на кожните клетки. Растението е особено полезно при екземи и акне. Може да се нанася директно върху проблемните зони в следната комбинация: 2 капки ароматно масло от пачули, 2 капки ароматно масло от лавандула и 10 мл масло от жожоба.
За здрав скалп
Противогъбичният ефект на пачулито помага и срещу сърбеж на главата в случай на микоза. Направете си лосион от 2 капки ароматно масло от пачули, 2 капки ароматно масло от гераниум и 10 мл масло от жожоба. Втривайте го в кожата на главата с масажни движения.
Против гъбички на краката
Ако гъбичките са нападнали ноктите ви, третирайте ги със смес от 12 капки ароматно масло от пачули и 10 мл масло от неем. Предварително изпилете повърхността на нокътя със ситна пила. При питириазис верзиколор (разноцветен лишей) е подходяща сместа от 3 ароматни масла – 2 капки от пачули, 2 капки палмароза и 2 капки от чаено дърво, разтворени в 10 мл зехтин. Миризмата не е много приятна, но ефектът е отличен.
При ухапвания от насекоми
Противовъзпалителните и отводняващите свойства на пачулито позволяват растението да бъде използвано успешно срещу оток при ухапвания от различни насекоми. Разтворете 1 капка ароматно масло в малко зехтин, напоете тампон, и го поставете върху ухапаното място.
Внимание!
Употребата на пачули е неподходяща при онкологични хормонозависими заболявания, тъй като секвитерпените, които влизат в състава му, са способни да имитират поведението на някои хормони, например на естрогените. При бременните и кърмещите жени, както и при децата под 3-годишна възраст също не трябва да се използва ароматно масло от пачули. Ароматните масла винаги се тестват преди употреба – капнете капка в свивката на лакътя и изчакайте 24 часа, за да разберете дали има алергична реакция.
Вижте повече
Как къпането може да се превърне в първокласна терапия за тялото и душата?