Преминете към основното съдържание

Синузитът - как да се справим

През зимата често се проявява или обостря едно особено неприятно страдание за повечето хора - синузитът. Ето какво представлява и как да се справите с него.
© istock

Синузитът е сред най-често срещаните възпалителни заболявания на околоносните кухини, т.нар. синуси. Причините могат да бъдат различни - бактерии, вируси, гъбички, но най-често инфекцията е смесена. Когато гнойното възпаление продължава повече от 3 месеца, синузитът се определя като хроничен. Най-честа причина за проявата на синузит е безобидната в началото хрема. Други фактори са изкривяването на носната преграда, наличието на увеличена трета сливица, пониженият имунен статус.

Синузитът може да се развие и при грипни заболявания, при възпаления на зъбите. Причинители могат да са различни болестотворни микроорганизми, като при хроничния синузит причинителят не е постоянен и варира при всеки епизод на обостряне.

Симптомите на синузит се изразяват в хрема, запушен нос, главоболие, кихане, набъбване на носната лигавица. Други характерни прояви са зачервено гърло, висока температура, втрисане, мускулни и ставни болки, оток около или под очите. От  ноздрите изтича слузно-гноен или гноен секрет. Най-честото оплакване на болните е главоболието. При възпаление на максиларния синус болката е в областта на горната челюст и често може да се обърка с проблем със зъбите или венците. Болката също така може да е в корена на носа или при вътрешния очен ъгъл.

Когато има синузит на челните синуси, болката е съсредоточена в челото. Когато е засегнат сфеноидалният синус, главоболиетo е в тилната област на главата по дълбочина на орбитите на очите. Главоболието е придружено с тежест при навеждане и завъртане на главата. При неправилно или забавено лечение и понижени защитни сили на организма острият синузит може да премине в хроничен. Той се характеризира клинично с по-слабо главоболие, трайно намаляване на обонянието, носовото дишане е значително затруднено и гнойните материи са с неприятна миризма поради действащи анаеробни процеси в синусните кухини.

Методите за лечение на синузит са разнообразни поради различните стадии и причинители на заболяването, както и от индивидуалните особености на всеки човек. След преглед, по преценка на лекар, се прави бактериологично изследване на изтичащия секрет и рентгенова снимка, които спомагат за правилната диагноза и лечение. Подходящият антибиотик в достатъчна доза и точно време на приемане осигурява пълно излекуване. Обикновено лечението продължава десетина дни. Съчетава се с физиотерапевтични процедури, обезболяващи, общоукрепващи средства.

Може да си помогнете и с природни средства. Предлагаме ви няколко рецепти:

  • Вземете една кафеена чаша ориз, девет сушени сини сливи без костилките и една супена лъжица ленено брашно. Всичко това се сварява в 200 мл вода, докато стане гъста каша. Слага се на марля и се допира на мястото, където усещате най-силната болка. Така се престоява не повече от 2 часа. Процедурата се повтаря няколко пъти, докато симптомите на синузита бъдат облекчени или изчезнат.
  • Могат да се правят профилактични промивания (особено за по-податливите на хреми и запушвания на носната кухина) с отвара от билки (лайка, невен, жълт кантарион) или разтвор от морска сол на кристали. След това за прочистване на носа се капва малко смес от сока на цвекло с мед.
  • При синузит е полезно да се прилага и редовно почистване на носните кухини. За целта се използва физиологичен разтвор или нейодирана сол, разтворена в топла вода. Прилага се като капки за нос, след което носът веднага се издухва.
  • Друга домашна рецепта - една чаена лъжичка мед, няколко капки настойка от евкалипт и 5 с. л. отвара от мащерка. От тази смес се поставят по 2-3 капки в носа четири пъти дневно. Когато се слагат капките, болният трябва да е легнал по гръб и да остане така 15 минути, за да може лечебната смес да попадне в средната носна кухина и да предизвика бързо изтичане на гнойта от синусите.
  • Полезно е да се правят инхалации два пъти на ден. В метална тенджера се сипва една чаена лъжичка евкалиптово масло и се залива с 450 мл вряла вода, завийте главата си с кърпа и вдишвайте от изпаренията.
  • Стара изпитана народна рецепта при синузит е поставянето върху челото и на носа загрети торбички с морска сол.
  • Друга бабина рецепта е лечението с краве масло. Малка бучка краве масло се поставя в едната ноздра и болният лежи, докато маслото се разтопи и навлезе в цялата ноздра.
  • Един от най-ефикасните лекове в народната медицина е сокът от червен лук – капват се по 1-2 капки в носа.
  • Добър ефект имат инхалациите с лайка или смрадлика.

Внимание – носете непременно шапка в студеното и влажно време през зимата!

Трябва да имате предвид, че домашното самолечение е благоприятно, но то не бива да замества професионалната лекарска намеса. Ако симптомите на синузита се засилят или продължат повече от седмица, задължително трябва да потърсите лекарска помощ, тъй като някои случаи на синузит водят до сериозни усложнения и се стига и до оперативна намеса.

 

messages.loading
Горе
ELLEworldtwitter-logo-silhouettepinterestinstagram envelopeyoutubemenuclose chatalarmexclamation-signwarninglocked-padlockfavorite-heart-buttonmagnifying-glassdown-arrowuser