Преминете към основното съдържание

Тест: Какво тревожи душата ви?

3 психологически упражнения, които ще ви помогнат да се погледнете с други очи
© iStock

От списание ELLE България​​

ПИСМОТО 

Необходими пособия: лист хартия и химикалка

Време за изпълнение на задачата: 30 минути

Помислете си за човек, независимо дали е реален или измислен, българин или чужденец, на чиито успехи и достижения се възхищавате. Представете себе си в образа на този човек. Влезте в кожата му! Напишете писмо от негово име до вас самите. Например: „Скъпа, Мария! Пише ти Буратино. Извървях дълъг път от безчувствено дърво до момчето, което победи Карабас Барабас. И ето какво искам да ти кажа...“. В писмото задължително напишете:

- няколко съвета от висотата на „своя“ жизнен опит и достижения;

- тези качества и успехи, които получателят на писмото притежава и които са достойни за уважение и дори възхищение;

- че го поддържате в избрания от него жизнен път.

Ключ: В стремежа си да бъдем като хората, на които се възхищаваме, често забравяме собствените си достижения, обезценяваме ги и така сами се лишаваме от ресурси за прогрес.

В стремежа си да бъдем като хората, на които се възхищаваме, често забравяме собствените си достижения.

АЗ И МОЯТА СЯНКА

Необходими пособия: уединено място, лист хартия и химикалка

Време за изпълнение на задачата: 30 минути

Нарисувайте човека, който ви дразни. Най-добре е това да не бъде конкретен човек, а събирателен образ на най-ненавижданите от вас качества. До рисунката напишете:

- как той/тя обикновено изглежда;

- как той/тя обикновено се държи;

- какви са типичните за него/нея фрази.

Вгледайте се внимателно в рисунката на този човек, проникнете в него. Предстои ви да влезете в кожата му. Отидете в противоположния край на стаята и влезте в образ – имитирайте походката, маниерите, жестовете му, говорете от негово лице. Погледнете към мястото, на което допреди малко сте седели, представете си се там. Какво бихте искали да кажете на себе си от името на този неприятен за вас образ? Какъв съвет бихте си дали? Излезте от образ и седнете на мястото си. Замислете се върху думите на този персонаж, какви чувства предизвикаха те у вас? Могат ли съветите му да ви бъдат полезни? Какво бихте отговорили?

Ключ: Карл Густав-Юнг смятал, че във всеки от нас се крие една тъмна част, която не признаваме сами на себе си – сянката. По правило именно нейните качества не харесваме в другите хора. Това е своеобразен механизъм на защита: да преписваме на другите това, което отричаме в себе си. Признаването, че всеки от нас има такава сянка, засилва егото ни, давайки ни нови ресурси, потенциал, гъвкавост и широта.

Във всеки от нас се крие една тъмна част, която не признаваме сами на себе си.

СЪЩНОСТТА

Необходими пособия: седем листа хартия, химикалка

Време за изпълнение на задачата: 20 минути

Психолозите са измислили интересно понятие – същност. Гледайте на нея като на сърце или вътрешен компас, към които можете да се обръщате в трудни моменти и които могат да ви подскажат вярната посока. Тя не може да се изследва или да се види на рентгенова снимка, но можете да пробвате да се приближите до нея. Вземете седем листа хартия и на всеки от тях запишете по един отговор на въпроса: „Коя съм аз?“. След това ги подредете според значимостта им и започнете да ги заделяте настрана, започвайки от най-маловажното. Запитайте се как се чувствате без написаното на всеки един от листовете. Какво сте загубили? Какво ви остава? Какво усещате, когато поставите настрана всичките седем отговора? Пустота? Пълнота? Нещо друго? В края на упражнението се върнете към листата с отговорите и отново ги подредете по важност. Възможно е този път редът да е малко по-различен.

Текст Велина Василева 

messages.loading
Горе
ELLEworldtwitter-logo-silhouettepinterestinstagram envelopeyoutubemenuclose chatalarmexclamation-signwarninglocked-padlockfavorite-heart-buttonmagnifying-glassdown-arrowuser