Преминете към основното съдържание

Юбилейната 80-та година на ELLE започна от Милано

Модни знаменитости, издатели и главни редактори от цял свят се събраха за парти с над 600 гости в Palazzo Clerici

Главните редактори на сп. ELLE от цял свят на юбилейното събитие в Милано
Главните редактори на сп. ELLE от цял свят на юбилейното събитие в Милано © ELLE

Тази година ELLE отбелязва 80-ия си рожден ден, а честта да открие юбилейната година за списание номер едно в света на модата се падна на Милано. Над 600 гости от цял свят, сред които модни знаменитости като Киара Ферани и Маргерита Мисони, уважиха изисканото парти в Palazzo Clerici.

За събитието пристигнаха издатели и главни редактори от почти всички 50 издания на списанието по света. Сред тях бяха главният редактор на ELLE България – Мария Георгиева и издателите Богдана Черногорова и Димитър Друмев.

Тази година за българското издание също е юбилейна – през октомври се навършват 20 години от първия брой на ELLE у нас.

ИСТОРИЯТА НА СПИСАНИЕТО

Първият брой на ELLE излиза във Франция през ноември 1945 година. Списанието е една сбъдната мечта за основателката му – френската журналистка от руски произход Хелен Гордън-Лазарев.

От самото начало ELLE се стреми да вдъхновява жените да променят света и да развиват себе си и собственото си усещане за мода, красота и начин на живот, да се наслаждават на най-доброто от това, което животът може да предложи, докато правят нещо значимо за другите.

През 1980 година списанието излиза извън границите на Франция с първото издание в САЩ. Днес ELLE може да се похвали с 50 издания по цял свят.

ЗА МЯСТОТО НА СЪБИТИЕТО

Palazzo Clerici е сред най-очарователните исторически дворци в Милано. Разположена в сърцето на града, в квартал от 17-ти век, известен като „Contrada del prestino dei Bossi“, тази сграда първоначално е принадлежала на една от най-старите и могъщи милански фамилии, Visconti dei Consignori di Somma. Около 1653 г. Батиста Висконти го продава на семейство Клеричи, семейство търговци на коприна и банкери от езерото Комо.

През 1741 г. Джорджо Антонио Клеричи помолил Джамбатиста Тиеполо да увенчае успехите му с фрески на основната стая. Ходът на слънчевата колесница през открито небе, обитавано от олимпийски богове, със сигурност е бил и все още е най-впечатляващият елемент от целия архитектурен комплекс.

През 1768 г. маркиз Джорджо Клеричи умира, оставяйки двореца в дълбока финансова нестабилност. Palazzo Clerici преминава в ръцете на друг клон на семейството, като в периода между 1773 и 1778 г. тук живее ерцхерцог Фердинанд Австрийски, чакайки завършването на Palazzo Reale. Имената на някои от най-разкошните и богато декорирани стаи, като будоара и спалнята на Мария Тереза, датират от тези години.

През 1813 г. дворецът е продаден на Наполеоновата империя и след падането на Наполеон е преотстъпен на австрийското правителство. През 1862 г. става седалище на Апелативния съд, а през 1942 г. е предоставен на ISPI, Института за международни политически изследвания, който го държи и днес.

Горе
ELLEworldtwitter-logo-silhouettepinterestinstagram envelopeyoutubemenuclose chatalarmexclamation-signwarninglocked-padlockfavorite-heart-buttonmagnifying-glassdown-arrowuser