Преминете към основното съдържание

Защо метаболизмът е толкова важен?

Признаците, че е нарушен и какво да правим, ако е така

Метаболизмът регулира всички процеси в организма и отклоненията от нормата при него винаги са знак, че нещо в тялото не работи добре. Той е различен за всички и е безсмислено да се сравнявате с другите хора. Има обаче признаци за метаболитни нарушения, които могат да се забележат доста преди стрелката на кантара да скочи нагоре, затова е важно да следите промените, които се случват с вас, да поддържате умерена физическа активност, да се храните редовно, да пиете вода редовно и да отделяте достатъчно време за почивка и сън. Дори само един от следните признаци да е налице, трябва да се консултирате с лекар, който да постави правилна диагноза.

Вечно съм гладна

Ако непрекъснато имате чувство, че не можете да се заситите, ако ядете по-често от обикновено, въпреки, че физическата ви активност не се е променила или гладът идва по-бързо от очакваното, вероятно метаболизмът е ускорен. Той регулира начина, по който храната се превръща в енергия. Освен признак за метаболитни нарушения, прекаленият апетит може да сигнализира и за неизправност в работата на щитовидната жлеза, наречена синдром на хипертироидизъм.

Бързо се уморявам

Ако се случва без причина, това може да е знак за забавен метаболизъм – организмът ви не получава достатъчно енергия и не е в състояние да поддържа активност, както преди. Усещането, че сме отпаднали винаги е сигнал, че нещо не е наред.

Настроението ми се променя рязко

Различни научни изследвания свързват пристъпите на тревога, дисбалансът в настроението, депресията и някои психични разстройства с метаболитни нарушения.

Имам косопад

Метаболизмът регулира всички телесни функции, включително растежа и загубата на коса. Проучване от 2018 г. установява, че хора с метаболитен синдром (съвкупност от нарушения на здравето, включващи високо кръвно налягане, високи нива на кръвната захар и други сърдечно-съдови отклонения) са с повишен риск от андрогенна алопеция (хронична увеличена загуба на коса).

Все ми е горещо/студено

Горещите и студени вълни не са присъщи единствено на менопаузата. Метаболитните процеси, чрез които храната се трансформира в енергия, допринасят за това тялото да генерира топлина. Така че проблемите с телесната температура могат да са показател за метаболитно разстройство. Например постоянното усещане за студ съпътства някои хранителни разстройства – тогава метаболизмът се забавя, за да предотврати глада и тялото не отделя топлина. Ако пък постоянно ви е топло без видима причина, може да е признак за свръхактивен метаболизъм, при който процесите в тялото текат по-усилено, за да преработват храната и да генерират топлина.

Пулсът ми е прекалено бърз

Бързият сърдечен ритъм без обективна причина е друга възможна последица от свръхактивния метаболизъм. Това се случва, защото скоростта, с която организмът преобразува храната в енергия, е по-висока, отколкото скоростта на тялото.

Принципите на здравословния метаболизъм

Мислите, че бързият или бавен метаболизъм е вроден? Прочутият диетолог Хайли Померой ще ви опровергае. Тя убеждава, че всеки може да управлява този процес чрез храненето. „Когато ядете повече, но правилната храна в точното време, можете да увеличите скоростта на своя метаболизъм, да натрупате сила и енергия, да повишите тонуса на кожата“, пише Померой в книгата си „Метаболитната революция“ и обяснява основните принципи на здравословния метаболизъм.

Хранете се разнообразно

Консумацията на едни и същи неща всеки ден води до метаболитно плато, което означава, че теглото ще се увеличи, а метаболизмът ще се забави. Хубаво е да променяте обичайното си меню, но да следите да е добре балансирано. Най-лесно според диетолога това може да стане като планирате всяка неделя менюто за следващата седмица и включвате разнообразни храни – така няма да се отегчавате с еднотипни ястия.

Калориите не са най-важното

Няма смисъл да броите стриктно калориите, които поглъщате и изгаряте, казва Хайли Померой и уверява, че това е грешна стратегия, защото всякакви ограничения тласкат в неправилна посока и забавят метаболизма, а тогава организмът ще трансформира дори салатата в мазнини. Специалистът съветва акцент в храненето да бъде качеството на продуктите, а не тяхното количество и калоричност.

Яжте онова, което обичате

Най-добрият съвет! Диетологът мисли така: отхвърлянето на продуктите, които обичате, за да спазите изискванията на дадена диета, не е правилният начин за хранене, защото удоволствието е от съществено значение за него. Търсете такива храни, които стимулират производството на ендорфини и потискат хормоните на стреса, от време на време си позволявайте парче сладкиш или пица. Ключово е, че тези храни не са основни в менюто ви, а присъствието им на масата ви е само понякога. Вашата пазарска кошница най-често трябва да се пълни с пълнозърнести храни, зеленчуци и плодове.

Закусвайте до половин час след събуждане

Това е важна стъпка, защото започвайки деня на гладно, карате организма си да работи на „резервно гориво“, образно казано. И в отговор на недостига на хранителни вещества, надбъбречните жлези започват да произвеждат усилено кортизол. Този хормон казва на тялото, че е по-добре да започне да съхранява мазнини, защото не се знае кога ще бъде следващото ядене. Померой предлага да закусите скоро, след като се събудите – до половин час, и през деня да се придържате към златното диетично правило: три основни хранения плюс две закуски.

messages.loading
Горе
ELLEworldtwitter-logo-silhouettepinterestinstagram envelopeyoutubemenuclose chatalarmexclamation-signwarninglocked-padlockfavorite-heart-buttonmagnifying-glassdown-arrowuser