Миенето на лицето е като миенето на зъбите – правим го от деца и си мислим, че няма кой знае какво сложно, но в един момент се оказва, че имаме грешен подход. Затова в главата ни изникват куп въпроси като какви продукти да използваме или как да ги използваме. Но една много проста и напълно ненатоварваща концепция за почистването на лицето ще промени не само ежедневната ви рутина, но и кожата ви. Да си поговорим за двойното почистване.
Напълно чиста
Двойното почистване може да звучи малко прекалено, но всъщност не е. И специалистите са готови да го докажат – качественото почистване на кожата може да повлияе на нейния здрав вид. „Ако замърсяванията не се премахнат напълно, върху лицето ви ще се натрупа цял слой мъртва кожа и всичко, което нанесете впоследствие, просто няма да действа“, казва д-р Мона Гохара, професор по дерматология в Медицинското училище към университета в Йейл. „Процесът на почистване на кожата я подготвя за естествените регенеративни процеси, които се случват през нощта. И не става въпрос само за премахване на замърсяванията – самото действие, с което почиствате лицето, е като масаж и повишава циркулацията на кръвта, което дава енергия на кожата и я подмладява.“
Градът – враг номер 1
Проучване от 2014 г., публикувано в сп. Dermatology Times, доказва нещо напълно логично – кожата на жените, които живеят в замърсените градски райони, е много по-зле хидратирана в сравнение с кожата на тези, които живеят в по-чисти райони. Друго изследване, публикувано в Journal Of Investigative Dermatology, доказва, че жените от градовете са изложени на 22% повече хиперпигментация в сравнение с тези, които живеят в провинцията. Виновни са фините прахови частици, с които градският въздух ни „дарява“. И тъй като не можем да избегнем излагaнето на това невидимо замърсяване, освен ако не започнем да ходим с противогази, старателното почистване на лицето е най-сигурният начин да намалим вредите.
Напълно логично
Така определя д-р Гохара двойното почистване. Тя съветва първата стъпка да бъде олио или тоалетно мляко. „Тези продукти са много ефективни в премахването на микроскопичните прахови частици, себума и грима по повърхността на кожата.“ Втората стъпка трябва да е нежният ексфолиант, който ще почисти порите от бактериите и замърсителите. И ако продължавате да се питате защо трябва да усложнявате и без това натоварения си живот, то ще ви кажем, че единичното почистване просто не върши работа, особено ако използвате нежен за кожата продукт.
И все пак има и по-балансиран подход. Култовата британска козметичка Каролин Хиронс казва: „Почистването на лицето зависи изцяло от начина ви на живот и какво имате върху кожата си. Ако сте вкъщи и няма да излизате навън и не сте нанасяли грим или продукт със SPF, тогава може да почистите лицето само веднъж. Но ако се прибирате от работа и върху лицето ви има основа, пудра, сенки, червило и спирала, то трябва да почистите лицето си два пъти с два различни продукта.“
Предпазни мерки
Жените със суха кожа обаче трябва да бъдат особено внимателни, казва базираната в Маями дерматоложка д-р Лесли Бауман. „Почистването по принцип може да бъде пагубно за сухата кожа, защото може да разруши кожната бариера и така лицето става още по-сухо“, допълва Бауман. И все пак вариант има и той е във внимателния подбор на продуктите. За предпочитане са по-нежните и кремообразни текстури като олио или тоалетно мляко.
Дори и кожата ви да не е суха, трябва да сте изключително внимателни. Забравете за обикновения сапун, както и за агресивното ексфолиране, тъй като то ще свали естествената защита на кожата. „Кожата ви сама ще ви подскаже, ако прекалявате с почистването, като започне да се омазнява“, обяснява тя.
„Проучванията показват, че пяната например не премахва замърсяванията по-добре от други формули“, казва базираната в Ню Йорк дерматоложка д-р Кавита Маривала. „Всъщност изборът ви трябва да се ръководи от личните ви предпочитания“, допълва тя. Крайната цел е кожата ни да бъде нежна и сияеща, а не суха или прекалено опъната. „След като почистите кожата си, трябва да я усещате напълно комфортно“, казва Хиронс. „Нито гореща, нито зачервена, нито суха, нито дори скърцащо чиста. Това може да се отнася само за чашите, които вадите от съдомиялната“, завършва тя.