Преминете към основното съдържание

Здравето казва СТОП на опасните гастроентерити

През последните години особена популярност доби теорията за чревните заболявания и балансираната стомашно-чревна флора. Не случайно още древните хора са знаели, че здравето е в червата. Много са причините за нарушената флора, но една от тях са и...
© iStock

© iStock

През последните години особена популярност доби теорията за чревните заболявания и балансираната стомашно-чревна флора. Не случайно още древните хора са знаели, че здравето е в червата. Много са причините за нарушената флора, но една от тях са и вирусите. Те могат да причинят особено тежки инфекции, които минават, но оставят често последствия.

Ротавирусните инфекции са едни от тях. Лекарите ги определят като "небактериални гастроентерити".

Какво представляват ротавирусните инфекции?

Ротавирусите са най-честите причинители на вирусните диарии. Както за повечето вируси, които се предават от болен човек на здрав, те попадат в организма по контактен път чрез мръсните ръце. Те се съдържат в изпражненията и на медицински език предаването им става по фекално-орален път. Затова неспазването на елементарни хигиенни навици за измиване на ръцете след посещение в тоалетната и след смяна на пелените на бебето, например, са условия за предаване и заразяване с ротавируси.

Най-застрашени са?

От ротавирусни диарии се разболяват хора във всички възрасти, но най-податливи са малките деца до 3 години. Най-уязвими са децата на възраст от 6 месеца до 2 години. Важно уточнение е, че преболедувалото бебе може да отделя ротавируси още 2 месеца след края на заболяването, т.е. дори вече здраво, по фекално-орален път то все още може да бъде източник на зараза.

Как протича ротавирусната инфекция?

Състоянието протича драматично, придружено с висока температура и болки в коремчето около пъпа. Диаричните изхождания, съпроводени с многократно повръщане, водят до бързо обезводняване и децата могат да стигнат до прием за лечение в болнични заведения. Антибиотиците не помагат срещу ротавирусната инфекция. Ефективно лечение може да се извърши единствено под лекарски наблюдение с допълнително хидратиране чрез вливане на венозни системи. Мъчителното повръщане се овладява с медикаментозно лечение.

Инфекцията, причинена от ротавируси за съжаление не изгражда имунитет срещу повторно разболяване на детето. Педиатрите са категорични, че единственият сигурен начин да предпазите своето бебе от ротавирусна инфекция (гастроентерит) е ваксинацията.

Как да предпазите детето си?

Единственият сигурен начин да се предпази малкото дете от ротавирусна тежка диария е ваксинирането. Има създадени ваксини, които не са инжекционни. Удобната за прием през устата ваксина, осигурява ефективен имунитет срещу тежките форми и усложнения на вирусните гастроентерити. Тя е с приятен сладък вкус. От 1 януари 2010 г. Министерството на здравеопазването в България включи имунизацията срещу ротавирусна инфекция към препоръчителните имунизации.

Ако си задавате въпроса дали да ваксинирате бебето си против ротавирусна инфекция, най-добре е да се консултирате със своя педиатър и да обсъдите кога и какво да предприемете.

Видео

Автор Люба Вангелова

 

Още по етикети

здраве , добра форма
messages.loading
Горе
ELLEworldtwitter-logo-silhouettepinterestinstagram envelopeyoutubemenuclose chatalarmexclamation-signwarninglocked-padlockfavorite-heart-buttonmagnifying-glassdown-arrowuser